Lazer Ameliyatı Sonrası Yazın Nelere Dikkat Edilmeli?


Op. Dr. Serkan Biliş, nihai senelerde iklim değişikliklerinin ve ozon tabakasının incelmesinin verdiği etkiyle uzun süre güneş ışınlarına ve bilhassa mor ötesi zararlı ışınlara maruz kalmanın gözde katarakta ne sebepten olduğunu belirtti. Güneş ışınlarının bunun yanı sıra; sarı nokta hastalığına, göz çevresindeki ciltte, kanserlere ne sebepten olduğunu, aynı şekilde göz yüzeyini örten dokuda değişiklikler, gözlerde kızarıklık, sulanma, yanma ve batma meydana gelebildiğini anlattı. Biliş, güneş ışınlarına çıplak gözle bakılmasının zararlarını ve yaz aylarında gözlerimizi nasıl koruyacağımızla ilgili mühim bilgiler verdi.

Güneş gözlüğü kullanmayanlarda gözbebeğine doğru et yürümesi oluşabilir!

Biliş, "Güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmak yanma, batma, kuruluk, sulanma, ışıktan aşırı rahatsız olma, gözkapaklarını açmada zorluk çekme gibi diğer şikâyetlere de neden olmaktadır. Güneş ışığına aşırı maruz kalan ve güneş gözlüğü kullanmayanlarda da gözbebeğine doğru et yürümesi oluşabilir.

Güneş ışınları katarakt riskini artırıyor

Yazın göz sağlığını bozabilecek sorunlardan olan havuz suyunun yanı sıra güneşin de göz sağlığı üzerinde menfi etkisi vardır. Güneş ışınlarına maruz kalan gözde birçok hastalık meydana gelebilir. Dik gelen ışınlar, korneanın en üst tabakasında harabiyet oluşturup görmeyi engeller, gözün geri kısmında tümörlere ne sebepten olur ve katarakt oluşumuna zemin hazırlar.

Ultraviyole ( UV ) engelleyici sıfatı olmayıp sadece koyu renkli camları olan gözlükler katarakt riskini artırır. Bu gözlükler kullanıldığında gözbebeği genişlemekte ve buna bağlı olarak göze daha fazla UV ışığı girdiği için katarakt ve sarı nokta hastalığı riski artmaktadır.

Güneş gözlüğü seçiminde gözlerin sağlığı için en mühim sıfat: blokaj derecesi

Güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gereken en mühim sıfat; camların ultraviyole ışınlarını blokaj derecesidir. Normalde her gözlük camı ultraviyoleyi değişik oranlarda bloke edebilmekle beraber etkili ultraviyole blokajı için hususi kaplamalar kullanılması gerekmektedir. Güneş gözlüğünün UVA ve UVB blokaj derecelerine bakılmalı, % 99'un üzerinde UV blokajı yapabilen camlar seçilmeli, hatta % 100 blokaj oranı tercih edilmelidir. Güneş gözlüklerinde kullanılan aynalı kaplamalar göze gelen fer miktarını düşürmekle beraber ultraviyole blokaj oranını etkilememektedir.

Güneş gözlüğü seçiminde bir başka mühim unsur cam rengi ve koyuluğudur. Camın renginin ve koyuluğunun ultraviyole blokaj derecesiyle herhangi bir ilişkisi olmamasına ve seçimin kişisel zevke bağlı olmasına rağmen her cam renginin farklı özellikleri vardır.

Güneş gözlüğünün cam kalitesini nasıl anlarız?

Güneş gözlüklerindeki cam kalitesinin önemini anlamak açısından esas noktalara değinen Op. Dr. Serkan Biliş, "Güneş gözlüğü rahat bir görüş için koyu renkli olmalı ve ışığın şiddetini en az yüzde 50 oranında azaltması gerekiyor. Kaliteyi anlamanın bir diğer yolu da gözlüğü taktıktan sonra dikey bir çizgiye odaklanmaktır. Bu bir pencere kenarı da olabilir. Gözlüğü hafifçe yukarı aşağı, sağa sola hareket ettirdiğimizde bu çizgide oynama oluyorsa ya da kırılmalar laf konusu ise o gözlük müsait değil demektir." dedi.

Lazer ameliyatları sonrası hastalar edebiyat nelere dikkat etmeli?

Güneş ışınlarından ve muhtelif sıhhat problemlerinden kaynaklı olarak gözde oluşan sıhhat problemleri için lazer ameliyatlarının her mevsim yapılabildiğini anlatan Biliş, lazer ameliyatı olan bir hastanın günlük hayatına kısa sürede dönebileceğini açıkladı.

Op. Dr. Serkan Biliş, lazer ameliyatı sonrası yaz aylarında ise hastaların dikkat etmesi gereken noktaları şöyle özetledi: "Yaz aylarında gerçekleşen lazer uygulamalarında hastalar güneş etkisinden gözlerini daha dikkatli bir şekilde korumaları gerekir ve en az 2 hafta denize girilmemesi önerilir.

Güneş etkisinden korunmak için bilhassa güneş gözlüğü kullanımı çok mühim. Güneş ışınlarının çok dik geldiği öğle saatlerinde hariç mekanlarda bulunmamak gerekir. Güneşten gelen UV ışınlarından gözlerinizi her mevsim, her hava şartında korumalısınız, çünkü UV ışınları gözlerinize ziyan verir.Güneş gözlüklerinin işlevlerinden birincisi ve en önemlisi, gözümüzü göremediğimiz UV ışınlarına karşı korumak olmalıdır."

Katarakt ve lazer ameliyatı sonrası polarize camlar

Polarize camın en büyük sıfatı parlamaları ve yansımaları emmesidir. Polarize güneş gözlükleri parlamaları camın ön kısmında bir noktada toplar ve geri yansıtarak göz içine girmesini engeller. Polarize cam katarakt ameliyatı geçirmiş veya lazer ameliyatla çizdirilmiş gözler için bilhassa tavsiye edilir.

Ayrıca, güneş gözlüğü bütün gözü kaplayan ve yanlardan dönen şekilde değilse yukarıdan gelen ışınları önleyemez. Çalışmalar güneş ışınlarının genellikle gözlük kenarından geçerek göze ulaştığını göstermiştir. Bu noktaya da dikkat etmek gerekir.

Lazer ameliyatları sonrası ise yapay göz yaşı damlaları ile göz yaşını destekliyoruz. Ayrıca, gözlerimizi yel ve güneşten korumamız gerekiyor. Güneş gözlüğü bir aksesuar değil bir sıhhat malzemesi olarak kullanılmalıdır.


Arama
Basında Batıgöz

Bize Ulaşın :


 

Hemen Randevu Alın

Detaylı Tıbbi Teşhis ve Tedavi Yöntemleri İçin...