Op. Dr. Mehmet Söyler ile Katarakt Hakkında Her Şey...


Kataraktın temel bulguları; kataraktlar genellikle yavaş oluşurlar. Ağrı, sulanma, kızarma gibi belirtiler olmaz. Kimi kataraktlar, görüşü ciddi şekilde azaltacak bir düzeye ulaşmazlarken, bazıları da görüşü bütünüyle önlerler.

Gözümüzde katarakt rahatsızlığının oluştuğunu; sisli, puslu, bulanık görme; bazen çift görme de olur. Ancak katarakt ilerledikçe bu durum da genellikle kaybolur. Gözler üzerinde bir tül perde varmış gibi hissetme; kataraktlı kimse, görüşünü düzeltmek için sık sık gözlerini kırpıştırır. Genelde kara olan göz bebeği rengi değişebilir. Gece araba kullanılması zorlaşır. Kataraktı olan kimse, okurken ya da yakın işler yaparken yeterli ışık bulamamaktan yakınır. Bu bulguların hiçbirisi, katarakt olduğunu kanıtlamaz; ancak bu tür rahatsızlıklardan herhangi birini yaşayan, hekime başvurmalıdır.

Katarakt ne zaman alınmalıdır sorusuna cevap olarak, görme bozukluğu kişinin günlük yaşamını aksatacak kadar ilerlediğinde cerrahi müdahaleye başvurulmalıdır. Birincisi kadar genel olmayan ama daha acil olan ikinci durum ise tamamen buzlu cam gibi duruma gelip olgunlaştığında alınmasıdır. Son teknolojik cihazlarımız ile yeni doğmuş bebeklerdeki kalıtımsal kataraktlar da merkezimizde başarı ile alınmaktadır.

Kataraktın tedavi yöntemi, modern tıbbın günümüzde uygulanan en yeni ve ileri tekniklerinden birisi de, fakoemulsifikasyon tekniğidir. Yüksek frekanslı sesle mercek yumuşatılıp sıvılaştırılır ve iğne ile emilir. İğne yapılmaması, dikiş atılmaması, ameliyattan sonra gözün bandajlanmaması, bu yöntemdeki standart uygulamalardır.,

Katarakt ameliyatı ne derece güvenlidir sorusuna, “Katarakt ameliyatı günümüzdeki en başarılı ameliyatlardan biri olup, merkezimizdeki en gelişmiş yöntem ile bu ameliyatı geçiren hastaların neredeyse tamamı, daha iyi görüşe kavuşmaktadır.” Cevabını vermiştir.

Katarakt ameliyatına gelenlerin çoğu ayakta tedavi hastası olarak kabul edilir. Yaklaşık 10 dakika süren operasyonun ardından, aynı gün evlerine dönebilirler. Ancak ağır işlerden kaçınmaları için hastalara özel ihtimam gösterilmelidir.


Arama
Basında Batıgöz

Bize Ulaşın :


 

Hemen Randevu Alın

Detaylı Tıbbi Teşhis ve Tedavi Yöntemleri İçin...