Prof. Dr. Erol Yıldırım “Glokom’da Erken Teşhis Kurtarıyor..” dedi.


Glokom genellikle “göz içi basıncının yükselmesi” olarak da bilinen Glokom, görme sinirinin belli bir sıraya göre kurumaya uğramasıdır. Bu rahatsızlık milyonlarca kişiyi etkilemektedir. Görme hücreleri, göz içi basıncının yükselmesi gibi önemli birçok faktöre bağlı olarak, olması gerekenden hızlı biçimde ölmeye başlarlar. Göz içi basıncının yükselmesi, önemli etkenlerden biridir. Sıklıkla 40 yaş üzerini etkiler. Glokom’un bu yaşlarda oluşan türlerinden en çok gördüğümüz tipi, sık görülmesi ve başlangıçta bulgu vermiyor olması bakımından, sinsi gelişen, körlüğe yol açan şekli olması bakımından önemlidir. Kişiye ilk belirti anında tanı konulursa, görme siniri liflerinin yaklaşık yarısı kaybedilmiş olmaktadır. Glokom’da görme kaybı oluştuktan sonra, görmenin kazanılması mümkün değildir. Erken tanı önemlidir.

Glokom tanı konulduktan sonra iyileştirilip ortadan kaldırılamaz; ancak uygun tedavi ile başarılı olarak kontrol altına alınıp görme kaybının ilerlemesini engelleyebilen tedaviler de mevcuttur.

Glokomun nasıl tedavi edilir sorusuna Prof. Dr. Erol Yıldırım “açık açılı glokom, göz içi basıncını düşüren damlalarla tedavi edilebilir. Bu damlalar her gün kullanılmalıdır. Glokom ilerleyici bir hastalık olduğu için, hekiminiz göz damlanızı değiştirmek veya bu damlaya yenisini eklemek zorunda kalabilir. Gerekirse cerrahi ve laser girişimleri de uygulanabilir. Buna “Argon Laser” adı verilir. Ancak bu tedavi, bazen yetersiz kalabilir ve tekrar cerrahiye gerek duyulabilir.” cevabını vermiştir.


Arama
Basında Batıgöz

Bize Ulaşın :


 

Hemen Randevu Alın

Detaylı Tıbbi Teşhis ve Tedavi Yöntemleri İçin...