Akıllı Lens Ameliyatı Var mıdır?

Çoğunlukla 40 yaşını aşmış uzak veya yakın mesafede ya da her iki mesafede görme zorluğu olan ve gözlüklerinden tamamen kurtulmak isteyen bireyler bu prosedüre uygun adaylardır. Başarılı bir operasyon ile multifokal lens takılan her hasta hem uzak hem de yakın mesafelerde net görüşe sahip olabilmektedir.

Gözdeki kırma kusuru (göz numarası) lazer işlemiyle düzeltilemeyecek kadar yüksek olan daha genç hastalarda yine “Akıllı Mercek” tedavisine başvurulabilmektedir.

Katarakt operasyonu sonrasında hem uzak hem de yakın mesafeyi gözlüksüz görmek isteyen katarakt hastaları için de Akıllı Mercekler ilk tercih olarak karşımıza çıkar.

Lazer operasyonu geçirerek göz numarası düzeltilmiş hastaların daha sonradan katarakt oluşumuna bağlı uzağı veya yakını görememe problemi yaşaması halinde Akıllı Mercek yöntemi kullanılabilmektedir.

İki göz arasında hastanın şartlarına göre birkaç gün veya 1 hafta ara verilerek farklı günlerde gerçekleştirilen işlem her göz için yaklaşık 10 dakika sürmektedir. Göz damlası ile anestezi uygulandığından genel anestezi (özel durumlar dışında) ve hastanede gece yatma söz konusu olmaz.

Gözün içindeki doğal mercek yerinden çıkartılarak, yerine Akıllı Mercek yerleştirilir. Ameliyat sonrası kapatılan bandaj ertesi gün kontrol sırasında hekim tarafından açılır. Hasta aynı gün görmeye başlayarak günlük yaşamına gözlüksüz bir şekilde devam eder.

Diğer göz için de aynı işlemler uygulandıktan sonra belirli bir süre damla kullanımına ek olarak haftalık ve aylık hekim kontrolleri gerçekleştirilir.

Düzenleme Tarihi: 22.06.2019