Batıgöz Blog

astigmat nedir
Göze gelen ışınların tek bir noktada odaklanamaması olarak açıklanabilen astigmatizma, çoğunlukla korneadaki şekil bozukluğundan ileri gelmektedir. Kornea gözün en önündeki saydam tabakadır.
vitrektomi
Vitreus, göz küresinin iç kısmını dolduran, jel kıvamında şeffaf bir dokudur. Göz hacminin yaklaşık üçte ikisini kaplar ve gözün anatomik şeklinin oluşmasına katkıda bulunur.
kırma kusurları
Kişilerin günlük yaşamlarında net görme yetisi sosyal ve profesyonel anlamda büyük öneme sahiptir. Göz organının net görüntü oluşturma görevini üstlenen mercek sisteminin sağlıklı çalışmaması durumunda kırma kusurları meydana gelir.
gözdeki uçuşmalar
Zaman içinde veya aniden gözünüzün önünde görünmeye başlayan ufak koyu renk cisimcikler olarak ortaya çıkan; “Göz uçuşması” olarak da tanımlanan “Dejeneratif Vitreus” göz rahatsızlığı, lens ile retina arasında bulunan ve genç yaşlarda tamamen saydam olan vitreus sıvısının, göz yaş aldıkça bozularak şeklini ve sıvılaşma formunu kaybetmesi netic
Presbyond
PRESBYOND Lazerle Uyum Alanı tedavisinden Miyop, Hipermetrop, Astigmatlı ve hatta sadece yakın gözlük ihtiyacı olan presbiyopik hastalar gibi geniş bir hasta yelpazesi faydalanabilmektedir.
Akıllı Mercekler Akıllı mıdır
Katarakt, göz içindeki doğal lensimizin saydamlığını yitirmesidir. Doğal lensimiz dışarıdan gelen ışıkların göz arkasına yani görme noktasına odaklanmasına yardımcı olur.
Katarakt
Bahsi geçen göz içi merceğinin yıllar içinde genellikle yaşlılığa bağlı olarak saydamlığını yitirip bulanıklaşması olgusuna katarakt adı verilir.
Sarı Nokta
Sarı Nokta (Makula), retinanın belli bir bölgesinin adıdır ve bu bölgede görülen bozukluklara sarı nokta hastalığı adı verilmektedir.
retina yırtılması
Bu kişilerin retinalarında incelme ve bozulma alanlarının fazlaca bulunması, retina yırtılması görülme olasılığını arttırmaktadır.
Astigmatlı (Torik) Göz İçi Lensleri
Astigmat, miyop veya hipermetrop gibi bir kırma kusurudur. Astigmatlı bir gözde hem uzak hem yakın görme bozulduğu için bulanık bir görüntü ortaya çıkar. Normalde yuvarlak olan nesneler daha oval görülür. Gece karanlığında ise araba ışıkları gibi ışık yansımaları daha fazla gerçekleşir.