Batıgöz Blog

Presbiyopi merceğin, uyum aracılığıyla gözün odağını değiştirme yeteneğini kaybetmesidir ki bu süreçte göz kasları, merceğin şeklini değiştirirler. Presbiyopi, kırklı yaşların ilk yıllarında başlar ve sonuçta herkes etkilenir.
Göz tansiyonu olarak bilinen glokom; görme sinirinde hasar oluşturarak kalıcı görme kaybı ile sonuçlanır. Çoğunlukla sinsi bir hastalık olup, hastada herhangi bir şikayete neden olmaz. ...
Görme bozukluğunun derecesine göre, bilgisayar aracılığıyla programlanan Excimer Laser ışını ile gözün üzerindeki saydam kornea tabakasının yeniden şekillendirilerek doğru odaklama ve net görme sağlanır. Bu işlemlerin tamamına göz lazer ameliyatı denir.
Gözde siyah noktalar görme şikâyeti daha çok yaşı ilerlemiş kişilerden gelir. Bu göz hastalığı zamanla artar ve kişiyi rahatsız edecek duruma kadar gelebilir. Kimi insanlar bunu psikolojik ya da tansiyon düşmesi nedeni ile olduğunu düşünse de bu göz hastalığıdır.
Plexr cihazı, lazer, radyo disturi gibi kullanılır. Maddenin dördüncü hali olan Plasma Kullanılmaktadır. Dokular '' Süblime edilir''; böylelikle çevre dokulara ısı ilerlemez sadece yüzeydeki epidermise etki eder.
Retina, gözün içini kaplayan vitreus jeli ile temas halindedir. Sağlıklı bir gözde vitreus jeli homojendir, sıkıdır, retinayı destekler ve retinayı alttaki koroid ve sklera gibi gözün dış kat dokularına doğru iter. Vitreus jelinin bu viskoz kıvamı, homojen yapısı bazı özel durumlarda bozulabilir.
Gözün kırma kusurlarını düzeltmek için gözlüğe alternatif olarak üretilmiş, kornea ön yüzeyine takılan merceklere kontakt lens denir.
Tedavi 15 dk gibi kısa sürelerde tamamlanabilmekte  ve lazerin uygulanma süresi ise sadece 15-25 saniyedir. LASIK dünyada tercih edilen lazer cerrahisi yöntemidir. Tedavi sonrasında gözlerin kapatılmasına veya hastanın hastanede kalmasına gerek yoktur. 
Şeker hastalığının oluşturduğu kandaki yüksek şeker seviyesi, tüm vücuttaki atardamar, toplardamar ve kapiller denilen çok ince damarlara zarar verir. Diyabet, gözün özellikle sinir tabakasını (retina veya ağ tabaka) ve bu tabakadaki kılcal damarları etkileyerek çalışmasını bozmakta ve görme kayıplarına yol açmaktadır.
Sarı nokta hastalığı yaşlanmanın bir sonucu olarak ortaya çıkar. Yavaş bir seyir izleyerek görme kaybıyla ve özellikle görme alanında ortada siyah bir alan olarak karşımıza çıkabilir. Sigara, genetik yatkınlık ve sağlıksız beslenme gibi alışkanlıklar sarı nokta hastalığı için birer risk faktörüdür.