Çocuk Hastalıkları S.S.S

Çocuk Hastalıkları S.S.S

İlk 1 yaşta özellikle kilo, boy, baş çevresi ölçüsü ve değerlerine bakılır. Sonraki yıllarda da boy ve kilo, belirlenmiş persentil cetvelleri göz önünde bulundurularak değerlendirilir. Büyüme ve gelişme sadece ağırlık ve kilo olarak değil aynı zamanda aylara göre nörolojik değerlendirilme ile yapılması gereklidir. Örneğin; baş tutma, oturma, yürüme, konuştuğu kelime sayısı gibi

En çok görülen çocuk hastalıkları, üst solunum yolu enfeksiyonları, alt solunum yolu enfeksiyonları, ishal ve kusmanın görüldüğü bağırsak enfeksiyonları, döküntülü hastalıklar, alerjik hastalıklar, alerjik solunum yolu hastalıkları, idrar yolu enfeksiyonu, büyüme ve gelişme geriliği, kabızlık, anemi (kansızlık), vitamin eksiklikleri, doğumsal malformasyonlar, lokal deri enfeksiyonları, travma ve travmanın yol açtığı komplikasyonlar ve göz enfeksiyonlarıdır.

Düzenleme Tarihi: 15.05.2019

Cilt, göbek, genital ve anal bölge bakımı ile göz ve burun bakımı önemlidir. Gözün steril petlerle ve gerekirse serum fizyolojik ile yıkanması, göbeğe idrarın ve gaitanın bulaşmaması ve temiz, kuru tutulması (baticon ve alkol kullanımı gerekli değil) genital ve anal bölgenin ıslak pamuk ile silinip kurutulması gerekir. Genital ve anal bölgenin kısa süreli de olsa hava teması olması ve pişik önleyici kremlerin kullanılması gerekmektedir. Burnun açık tutulması için de gerekirse serum fizyolojik ve mini aspiratörlerin nazal temizlik için kullanılması gerekir.

Düzenleme Tarihi: 15.05.2019

İdrar yolu enfeksiyonuna karşı genital ve anal bölgenin temizliği sık çamaşır değiştirme, pamuklu çamaşır giydirme, ayakta yıkanma alışkanlığı, taharetlenme (özellikle kızlarda önden arkaya olması), bol sıvı tüketimi ve kabız kalmama alışkanlığı, idrar tutmama alışkanlığının verilmesi, tuvalete otururken ayakların yere basması ve tam boşaltım olduktan sonra tuvaletten kalkılması gibi önlemlerin alınması gerekir. Hiçbir bulgu olmasa bile senede bir idrar ve idrar kültürünün yapılması önerilir.

Düzenleme Tarihi: 15.05.2019

Klinik bulgular (döküntü, aşırı hapşırma, gözlerde kanlanma, sık hırıltılı solunum, ısrarlı burun akıntısı, kaşıntı gibi bulgular) olduğunda gerekli testler (total IGE, deri testi, kan alerjene karşı antikor testi gibi) yapıldığında tedavisi düzenlenir ve alerjenden korunma için gerekirse aşı tedavisi uygulanır. Bu durumda ve tam sebep tespit edilmese bile polen yoğunluğu olan rüzgarlı ortamda dolaşılmaması ve maske kullanılması ayrıca evde temizlik işi esnasında odada durulmaması, yattığı odada halı ve eşyaların, pufidik oyuncakların olmaması, yattığı çarşafın, örtünün, yastığın elyaftan olması, odasında çiçek bulundurulmaması ve evde kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanların olmaması ,parfüm ve oda spreyin sıkılmaması uygun olur.

Düzenleme Tarihi: 15.05.2019