Çocuklarda Göz Sağlığı

Çocuklar, her hastalıkta olabildiği gibi doğuştan gelen görme kusuru ile de doğabilirler ve her hastalıkta olduğu gibi göz hastalıklarının tedavisi için de erken tanı çok önemlidir. Genel kanı, bebeklerin 3-4 yaşına gelene kadar göz doktoruna gerek duymayacağı yönündedir. Oysa genetik kökenli ya da kaynağı farklı kimi göz kusurları erken fark edilerek tamamen tedavi edilebilmektedir. Geç kalınmış vakalarda ise bu tedavi çok daha zahmetli, pahalı ve başarı oranı daha az olmaktadır.

Eğer bebeğin gözünde dışarıdan fark edilebilen bir renk değişikliği, lekeler ya da yapısal bir bozukluk varsa(şaşılık, göz kapağı düşüklüğü vs.),aşırı sulanma ve çapaklanma varsa hemen, değilse ilk aydan sonra mutlaka göz doktoruna muayene götürülmelidir.

Çocuklarda görmenin geliştiği ve oturduğu kritik dönem diye adlandırdığımız 0-4 yaş arası dönemde; ilk aydan yapılan detaylı muayenede en çok önemsenen, her ne kadar yaşlılık hastalığı olarak bilinse de katarakt, göz tansiyonu ve bazı retina hastalıklarıdır. İlk 2 ayda görmeyi bozan çok ciddi ve çok derin görme tembelliğine neden olabilmektedir. Göz tansiyonu bebeklerde ilaçla tedavi edilemiyor bu sebeple cerrahi müdahale gerekiyor. Aynı şekilde kataraktın tedavisinden de operasyon gerekiyor fakat 2 yaşına kadar göz gelişimine devam ettiği için akıllı mercek yerleştirilmesi yapılamıyor ve yüksek dereceli görme kusurları ortaya çıkıyor. Bu durumda bebeklerde kontakt lens, gözlük ve kapama tedavisine başvuruluyor.

Bebek ya da çocuklarda ortaya çıkan şaşılıklar gözde meydana gelen görme kusurlarıyla birlikte gelişebildiği gibi altında yatan problem çok daha büyük de olabilir. Nörolojik rahatsızlıklar, retinadaki bozukluklar, beyin tümörleri, beyindeki damar anevrizmaları da sonradan şaşılığa neden olabilir. Doğumsal şaşılıklar, ilk 6 ayda ortaya çıkan ve çoğunlukla gözlükle düzelmeyip cerrahi operasyona giden vakalardır. Bir diğeri ise çocukta 2-3 yaşında bir görme kusuru ile beliren şaşılıktır ve bunların büyük bir kısmı gözlük kullanımı ile düzelmektedir. Gözlük kullanımının ise yaşı yoktur. 5 -6 aylık bir bebeğin bile görme kusuru çok yüksekse dereceli gözlük verilmektedir. Bunun yanı sıra kapama tedavisi de uygulanmaktadır yani sağlıklı göz ya da görme kusuru daha az olan göz belirli aralıklarla kapatılarak, diğer gözün çalışması sağlanır böylece göz tembelliğinin de önüne geçilmiş olur. Tüm bunlara rağmen istenen ölçüde bir düzelme olmuyorsa şaşılık cerrahisine geçilir.

Düzenleme Tarihi: 14.05.2019