Dahiliye S.S.S

Dahiliye S.S.S

Tiroit hastalığı, tiroit bezinin az veya fazla çalışması şeklinde veya anatomik yapısında değişiklik (büyüme, küçülme, nodül, kanser gelişimi vs.) şeklinde görülebilir. Az çalışmasına HİPOTİROİDİ denir. Tiroit hormonlarının ilaç şeklinde verilmesiyle tedavi edilir. Fazla çalışmasına HİPERTİROİDİ denilir ve duruma göre ilaçla, ameliyatla veya Radyoaktif İyot tedavisi uygulanarak tedavi edilir. Kanserleşme eğilimi görülen nodüller cerrahi işlem ile alınmaktadır. Tiroit kanserinde de ameliyat ve radyoaktif iyot tedavisi yapılır. Tiroit bezinde bazen TİROİDİT denilen iltihaplanma olur, bu durum bakteriyel veya viral enfeksiyonlara bağlı olabileceği gibi OTOİMMUN (bağışıklık sistemindeki bozukluk) gibi nedenlerle de oluşabilir. Nedene göre ilaç tedavisi yapılır veya izlenir.

Değişiklik Tarihi: 15.05.2016

Kan hastalıkları çok geniş bir alanı kapsar. Risk faktörleri de her hastalık için değişik olabilir. TALASSEMİ (AKDENİZ ANEMİSİ), orak hücreli anemi gibi hastalıklar ve bazı LÖSEMİ (KAN KANSERİ) türlerinde risk faktörleri genetiktir. Hemolitik anemilerde, Aplastik anemilerde ve bazı lösemi türlerinde çevre faktörleri (çalışılan ortam, solunan veya kullanılan kimyasallar) yenilen gıdalar, radyasyon gibi nedenler risk faktörü olabilir. Hemofili ve benzeri kanama diyatezi hastalıklarında, herediter  trombofili ve trombositopeni gibi hastalıklarda da genetik risk faktörleri söz konusudur.

 

Düzenleme Tarihi: 15.05.2019

Şeker hastası çıplak ayakla dolaşmamalıdır. Mümkünse terlik, (parmak arası terlik kullanmamalı) gerekirse sandalet giymelidir. Ayakkabı yumuşak ve deri ayakkabı olmalıdır. Ayak, ayakkabı içinde rahat olmalı sürtünme, vurma olmamalı ve mümkünse çorap giyilmelidir. Çünkü; şeker hastasında his kaybı sonucu ağrı duyusu azaldığından, oluşabilecek sıyrık ve yaraların farkına varamayabilir. Ayaklarda nasır varsa mutlaka doktora giderek tedavi ettirilmelidir. Ayaklar her gece ılık su ile yıkanmalı, özellikte parmak araları iyice kurulanmalıdır. Nemli bırakılırsa mantar hastalıkları gelişebilir. Parmak araları hariç nemlendirici losyonlar fve az miktarda talk pudrası kullanılabilir.

Düzenleme Tarihi: 16.05.2019

Kolestrol yüksekliğinin birkaç farklı sebebi olabilir;bunlardan ilki genetiktir yani aile hikayenizde varsa sizde de olma ihtimali yüksektir. Bir diğeri ise dengesiz ve yanlış beslenmenin neticesidir, buna bir de yetersiz fiziksel aktiviteyi ekleyebiliriz ki başta obezite olmak üzere iskemik Kalp Hastalığı, inme, periferik arter hastalığı, kalp krizi ve böbrek yetmezliği rahatsızlıklarının sebebidir.

Düzenleme Tarihi: 21.05.2019

Rutin biyokimya tahlil sonuçlarından bahsedecek olursak (kansızlıkla ilgili {demir, demir bağlama, ferritin, hemogram..}, kolesteroller, karaciğer fonksiyon testleri, tiroidler, böbrek fonksiyon testleri, basit hormon tahlilleri {akneyle ilgili, yumurtalıklarla ilgili, menopozla ilgili bakılan}, gebelik testi, vitaminlerin bazıları {B12 VİT. - D VİT.} kanser tarama testleri vb); öğleden önce 11:30 a kadar alınan kanlar aynı gün saat 16:00 dan sonra, saat 11:30 dan sonra alınan kanlar ertesi gün 11:00 de çıkar. Ancak bu bahsettiğimiz kanların antikorları, daha ileri düzey çalışılan türevleri de var, bu yüzden mesela hormon tahlilleri aynı gün çıkar diyemeyiz çünkü burada bahsetmediğimiz serbest testosteron denilen hormon tahlili de akne için gelen hastadan istenebilir fakat 7 gün sonra sonucu çıkar. Bunları göz önünde bulundurduğumuz zaman genel bir cevap vermek mümkün değildir.

Düzenleme Tarihi: 11.05.2019

İdrar tahlili TİT (Tam İdrar Tahlili) olarak bakılırsa yarım saat sonra, kültür olarak istenirse 3 gün sonra tahlil sonuçları çıkmaktadır.

Düzenleme Tarihi: 11.05.2019