Diş S.S.S

Mikrobiyal dental plak, fırçalama ile dişlerden uzaklaştırılmadığı durumlarda tükürükteki mineraller ile birleşerek diş taşını oluşturur. Diş taşı hastalar tarafından fırçalama ile kaldırılmayacağı için klinik ortamında profesyonel olarak hekim tarafından diş taşı temizliği (detartraj) ile kaldırılmalıdır. Gerekli olduğu durumlarda 6 ayda bir diş taşı temizliği yapılabilir.

Düzenleme Tarihi: 15.05.2019

Kanal tedavisi sonrasında anestezinin etkisi geçmesi ile birkaç gün boyunca ağrı hissedilebilir. Ağrı olduğu durumlarda hekim tarafından reçete edilen antienflamatuar ilaçlar kullanılabilir. Uyuşukluk hissi geçene kadar dudağını ve yanağının ısırması ihtimaline karşı yemek yememesi tavsiye edilir. Kanal tedavisi yapılan dişlerde doku bütünlüğü azaldığı için dişler kırılganlaşır. Bu yüzden dişin yenilenme işlemi bitene kadar sert gıdalar tüketilmemelidir.

Düzenleme Tarihi: 17.05.2019

Gülüş estetiğinde dişimiz (beyaz doku) kadar diş eti (pembe doku) da çok önemlidir. Gülüş sırasında diş etlerinin görünürlüğü seviyesi ve simetrisi değerlendirilir. Gerekli durumlarda diş boyu uzatılması ya da diş eti seviyeleme işlemleri yapılabilir. Sonrasında dişlerin yenilenmesi yapılır. Bunlar estetik dolgular, diş beyazlatma, porselen kaplamalar ve eksik dişlerin tamamlanmasına yönelik implantlar şeklinde sıralanabilir.

Diş protezleri, eksilen dişlerin tamamlanması ya da onarılması için kullanılan ve hastanın hem estetik hem de fonksiyonel ihtiyaçlarının karşılandığı uygulamalardır. Diş protezleri 4’e ayrılır; sabit protezler (kron ve köprü benzeri yapıştırmalı ), hareketli protezler (total ya da bölümlü), implant üstü protezler(sabit ya da hareketli) ve esneyebilir hareketli protezler.

İmplant; eksik olan diş kökü yerine titanyum malzemelerden yeni ve sağlıklı bir kök oluşturulması durumudur. İmplant tedavisi öncesinde uzman hekimin mutlaka hastanın kemik yoğunluğunu ölçmesi gerekir. Sonucu uygun olan hastalar implant işlemi için uygun adaylardır. Sonrasındaysa hastanın hikayesinde şeker ve kalp-damar hastalıkları var mı, tedavisi devam ediyor mu, enfeksiyonel bir hastalık var mı ve sürüyor mu bakılır ve neticeler uzman hekimlerce değerlendirildikten sonra hastanın da onayı ile tedaviye başlanabilir.

Düzenleme Tarihi:23.05.2019

Kanal tedavisi, dişe canlılık veren pulpa dokusunun çıkarılmasıdır.

Düzenleme Tarihi: 11.05.2019

Tedavi edilmemiş ve pulpaya kadar ilerlemiş çürükler sonucu sıcak ve soğuk ile aniden başlayan, uzun sure geçmeyen, gece uykudan uyandıran ağrı durumlarında, travma sonucu dişin kırıldığı ve pulpanın açığa çıktığı olgularda ve herhangi bir nedenle pulpanın canlılığını kaybetmesi gibi durumlarda kanal tedavisi uygulanır.

Düzenleme Tarihi: 11.05.2019

Dişe canlılık veren pulpa dokusuna ulaşmak için dişte giriş kavitesi açılıp pulpa çıkarılır, kanallar temizlenir, genişletilir, kurutulur ve kanal dolgusu yapılarak kanal tedavisi bitirilir. Kanal tedavisi sonrası dişteki madde kaybının boyutuna göre dişe dolgu ya da kron yapılır.

Düzenleme Tarihi: 11.05.2019

Kanal tedavisinin gerekli olup olmadığı klinik ve radyolojik bulgular sonucu belirlenir. Sıcak ile aniden başlayan ağrı, gece uyandıran ağrı, şiddetli dikey perküsyon ağrısı ve röntgende kök ucunda görülen lezyonlar kanal tedavisi gerekliliğini göstermektedir.

Düzenleme Tarihi: 11.05.2019

Kanal tedavisi ağrılı bir işlem değildir, aksine ağrıyı gidermek için yapılan bir işlemdir. İşlem öncesi uygulanan lokal anestezi sayesinde hastalar ağrı hissetmemektedir.

Düzenleme Tarihi: 11.05.2019