Diş S.S.S

Dişler üzerinde biriken bakteri plağı içerisindeki şeker ile beslenen bakterilerin asit atağı sonucu dişlerin mineral yapısının bozulması ve kavite denilen oyukların oluşmasıdır.

Sabah kahvaltısından sonra ve akşam yatmadan once dişlerin fırçalanması, ara yüz temizliğinin sağlanabilmesi için diş ipi uygulanması, florürlü diş macunlarının kullanılması, ana öğünler dışında şekerli gıdaların tüketilmemesi ve diş hekimlerine rutin kontrol ziyaretleri ile diş çürüğünden korunulur.

 

Diş çürüklerinin tedavisinde çürüğün seviyesi önemlidir. Kavitasyon oluşmamış çürüklerde, florür uygulamasıyla çürüğün ilerlemesi engellenir, kavitasyon oluşmuş fakat dişin sinirine ilerlememişse dolgu yapılır, dişin sinirini içeren durumlarda kanal tedavisi uygulanır.

Çok çeşitli dolgu materyalleri vardır. Bunlardan en sık kullanılanı kompozittir. Kompozit dışında, amalgam, altın, cam iyonomer, cam karbomer ve inley-onley şeklinde porselen dolgular da vardır.

Dişler en çok yediğimiz ve içtiğimiz şeyler nedeniyle beyazlığını kaybeder. Renklendirici içeren bütün yiyecek ve içecekler (vişne suyu, kırmızı şarap), çay ve kahve gibi kafeinli içecekler ve en çok da sigara dişlerin lekelenmesine neden olur. Çocukluk döneminde kullanılan bazı antibiyotikler renk değişimine neden olabilir.

Ofis ve ev tipi olmak üzere iki çeşit beyazlatma yöntemi vardır. Ofis tipi beyazlatma, klinik ortamda yapılır ve yaklaşık 1 saat sürer. Dişlerin dış yüzeyine beyazlatıcı ajanlar sürülür ve bu ajanların ışıkla reaksiyona sürmesi sonucu beyazlama gerçekleşir.

Ev tipi yöntemde beyazlatma süreci daha uzun sürmektir. Dişin yüzeyindeki renklenme durumuna bağlı olarak 5 ile 7 gün arası süren bir süreçtir. Kişiye özel bir plak yapılır ve bu plağın içine beyazlatma jeli konur. Günde 4-8 saat bu plağın kullanılması ile beyazlatma sağlanır.

Her iki diş beyazlatma seçeneğinde, peroksit bazlı ağartma maddeleri kullanır. Evde tipi beyazlatma % 3 ila% 20 arasında peroksit (karbamid veya hidrojen peroksitler) içerir. Ofis tipi olanlar ise % 15 ila % 43 arasında peroksit içerir.

Kalıcılık yaklaşık 6 aydır fakat renklendirici içeren yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi, çay, kahve ve sigara içilmesi sonucu daha kısa sürede de dişler yeniden lekelenebilir.

Diş beyazlatma ajanları tamamen doku dostudur ve herhangi bir dezavantajı açıklanmamıştır. Fakat hekimin tecrübesi, kullandığı materyal ve cihaz büyük önem taşımaktadır.

Birçok sebeple kanal tedavisi uygulamaya karar verebiliriz fakat en spesifik örneği gece ağrısı yaşanmasıdır. Bunun yanında soğuk ve sıcakla başlayan ve etken ortadan kalktıktan sonra da devam eden ağrı varlığı da kanal tedavisi gerektiren başka bir semptomdur. Bunların aksine hiç şikâyeti olmayan bir hastanın, radyografik muayenesi sırasında kök ucunda oluşan lezyon varlığı da dişin canlılığını kaybettiğini gösterir eğer dişin yeterli kemik desteği de varsa yine kanal tedavisi uygulanır. 

Öncelikle hastanın ağrısının herhangi bir etkenle mi yoksa spontan mı başladığı değerlendirilir. Genellikle sıcak ile başlayıp soğuğun rahatlattığı ağrı tarzı yada hiçbir etken olmadan spontan başlayan ağrılar bize kanala tedavisini düşündürür. Ne kadar zaman sürdüğü, ağrı kesici ile geçip geçmediği de önemlidir. Etken ortadan kalktıktan sonra kesilen ağrı tarzı, hemen her zaman kanal tedavisi gerektirmeyebilir. İlgili dişe dolgu mu kanal tedavisi mi uygulanacağı, hastaların verdiği bulgular ile hekimin yaptığı klinik ve radyografik muayenelerin değerlendirilmesiyle karar verilir.