Excimer Lazer Tedavisi

Excimer Laser Tedavisi

Excimer Lazer nedir?

Excimer Laser, argon-florid gaz karışımının elektrikle uyarılması sonucu elde edilen ve 193 nm dalga boyuna sahip UV lazerdir. Tüm dünyada 30 yıla yakın bir zamandır Miyop, astigmat ve hipermetrop gibi gözde kırma kusurlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Excimer Lazer tedavisi nasıl yapılır?

Gözde kırma kusurlarının (miyop, hipermetrop ve astigmat) tedavisinde kullanılan ve bütün dünyada en yaygın yöntem olan Excimer Laser ile gözlük ve kontakt lenslerinizden birkaç dakikada kurtulmak mümkündür. Görme bozukluğunun derecesine göre, bilgisayar aracılığıyla programlanan Excimer Laser ışını ile gözün üzerindeki saydam kornea tabakasının yeniden şekillendirilerek doğru odaklama ve net görme sağlanır. Ancak, bu operasyonun tecrübeli bir hekim tarafından iyi bir donanım ile gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Son 30 yıldır tüm dünyada milyonlarca hasta üzerinde başarıyla uygulanan Excimer Laser, etkin bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Öncelikle gözdeki kırma kusurunun derecesi hesaplanır ve kornea yapısı incelenir. Excimer laser ile kornea yapısı bilgisayar destekli olarak tekrar şekillendirilerek hastanın gözlükten kurtulması gerçekleşmiş olur.

Excimer Lazer tedavisi yöntemleri

Lazer işlemi korneanın epitel tabakasının altında yer alan stroma tabakasına uygulanır. Bu tabakaya ulaşmak üzere uygulanan yönteme göre Excimer Lazer tekniği farklı alt isimlendirmelere sahiptir.

PRK veya No-Touch: Epitel tabakasının spatül veya alkol ile uzaklaştırılarak alttaki stroma tabakasına excimer laser uygulanması PRK; lazer yöntemi ile uzaklaştırılmışsa No-Touch yöntemi olarak adlandırılmaktadır. Operasyon sonrası epitel 4-5 gün içinde kendini yenilemekte ve ameliyat sırasında kişi ağrı duymamaktadır. 1-2 gün batma hissi veya ağrı olabilmekte ve görmenin keskinleşmesi birkaç ay sürebilmektedir.

LASIK: Bu yöntemde korneada bir kapak(flap) oluşturulmaktadır. Bu kapak önceleri bıçak kullanılarak oluşturulurken günümüzde femtosaniye lazer sistemi ile gerçekleştirilir. Kapak kaldırılarak alttaki dokuya Excimer Lazer uygulanmakta ve korneanın yeniden şekillendirilmektedir.

iLASIK: Femto-lasik olarak da adlandırılan bu yeni teknik refraktif cerrahideki en önemli gelişmelerden biridir. Mekanik hiç bir girişime izin vermeyen tamamen bilgisayar kontrollü sistem, lasik için gerekli korneal kesiyi bıçak ile değil lazer ile gerçekleştirmektedir. Standart yöntem dışında iLASIK yönteminde kişinin kornea haritası çıkarılarak kişiye özel tedavi ile gözlükten kurtulması sağlanır.

LASIK’de epitel soyulmadığı için ağrı-batma minimum düzeyde ve kısa sürelidir. Lazer sonrası görme keskinliği çoğu hastada bir hafta içinde maksimum düzeyine ulaşır.

Excimer Lazer tedavisi kimler için uygundur?

Excimer Lazer ameliyatı -10 dereceye kadar miyop, +6 dereceye kadar hipermetrop, 6 dereceye kadar astigmat rahatsızlığı olan 18 yaşından büyük ve göz yapısı uygun olan kişilere başarı ile uygulanabilmektedir. Ancak glokom veya keratokonus gibi göz rahatsızlığı olanlar; diyabet veya romatizma gibi sistemik hastalığı olan kişiler ayrıca hamile ve emzirmekte olan anneler lazer operasyonu için uygun adaylar değillerdir.

Excimer Lazer tedavisi öncesi

Excimer Lazer ameliyatı öncesinde sert kontakt lens kullanan hastalarımızın 3 hafta, yumuşak kontakt lens kullanan hastalarımızın ise 1 hafta önceden lens kullanımını bırakmış olması önerilmektedir.

Excimer Lazer tedavisi sonrası

Operasyon sonrası 4–5 saat süre ile gözlerde yanma, sulanma ve az da olsa bulanık görme normal karşılanmalıdır. 1–2 saatte bir verilen damlalar kullanılır. Ertesi gün yapılacak kontrol sonrası kişiler günlük hayatlarına dönebilmektedir. Hasta ertesi gün göze sabun ve şampuan kaçırmadan banyo yapabilir; (gözleri kapalı tutarak) yüz yıkayabilir. Ayrıca 3 hafta süre ile havuz-denize girilmemeli, 2 hafta süre ile göz makyajı yapılmamalıdır. Gözleri ovalayıp kaşımaktan kaçınılmalıdır.

Excimer Lazer tedavisi ile ilgili sıkça sorulan sorular

• Excimer Laser tedavisi güvenli midir?

Excimer Laser, FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onaylıdır ve tamamen güvenli bir yöntemdir.

• Excimer Laser tedavisi sonrası katarakt ameliyatı olunabilir mi?

Excimer Laser operasyonu herhangi biz göz tedavisine engel oluşturmamakta ve sebep olmamaktadır.

• Excimer Laser tedavisi tekrarlanabilir mi?

Excimer Laser sonrası göz numarasının eskiye dönmesi söz konusu olmaz. Yalnızca düzeltme gerektirecek kadar yüksek göz derecelerinde, kornea yapısının uygunluğuna göre operasyon tekrarlanabilir.

• Excimer Laser tedavisinde retina zarar görür mü?

Excimer Laser, gözün ön kısmında bulunan kornea tabakasına uygulanan bir işlemdir. Retinanın bu işlemden dolayı zarar görmesi gibi bir tehlike yoktur.

• Excimer Laser tedavisine ağrı veya kanama oluşur mu?

Excimer Laser tedavisi gözün damarsız kısmına (Kornea) uygulandığından kanama gerçekleşmez. Ayrıca, damla anestezi yöntemi kullanıldığı için işlem sırasında hastalar ağrı veya acı duymamaktadır.

• Excimer Laser tedavisi sonrasında göz damlası kullanılması gerekir mi?

Excimer Laser ameliyatı sonrasında ilk birkaç ay göz damlası kullanılmaktadır.

• Operasyonunun süresi nedir?

Excimer Lazer operasyonu her iki göz için toplamda 10 ila 15 dakika kadar kısa bir sürede tamamlanır.

• Excimer Lazer yöntemi nasıl belirlenir?

Excimer Lazer tedavi yöntemine kişinin göz yapısına ve kusur derecesine göre detaylı bir değerlendirme ardından uzman hekim tarafından belirlenebilir.

• Excimer Lazer sonrasında göz kuruluğu yaşanıyor mu?

Excimer Lazer operasyonun ardından kısa bir süre göz kuruluğu yaşanabilir. Suni gözyaşı ile bu kuruluk giderilebilmektedir. Zaman içinde gözyaşı damlasına da ihtiyaç kalmaz.

• Lazer tedavisi sonrası glokom (göz tansiyonu) oluşma riski nedir?

Excimer Lazer operasyonu sonrası kullanılan steroid damlalar kimi hastalarda göz tansiyonuna geçici olarak etki edebilir. Damla kullanımına bağlı göz tansiyonu yükselmesi ilacın kesilmesi ile normal değerlere geri döner.