Genel Cerrahi S.S.S

Genel Cerrahi S.S.S

Açık cerrahiye kıyasla yapılan ameliyatın özelliğine göre çok küçük kesiler ile (genellikle 1 cm lik) yapılır. Kesi küçük olduğu için çok kısa zamanda normal hayata geçilir. Ameliyat sırasında çok daha geniş alanlar görülebilir ve müdahale edilebilinir. Kesi küçük olduğu için ameliyat sonrası yapışıklık gibi problemler daha az görülür. Hastanede kalış süresi daha kısa olduğu için iş kaybı daha azdır. Ameliyat sonrası ağrı, sızı vb şikayetler çok daha azdır.

Mide ameliyatları ameliyat sebebine göre farklılık gösterir. Mide kanseri, obezite(şişmanlık),mide delinmeleri, mide fıtık, mide ülseri v.b … ameliyatlarında yapılan işlemler farklılık gösterdiği için ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler de farlılık gösterir . Bu yüzden diyetisyen, gerekirse psikolog desteği ve yapılan ameliyatın özelliğine göre planlanma yapılmalıdır . Azar azar, sık sık mideyi yormayan besinler ile başlanmalı, zamanla normal beslenmeye geçilmelidir.

Ameliyat sebebine göre ameliyat sonrası yapılması gerekenler belirlenir. Ameliyatın sebebine göre yapılan operasyonlar da farklılık gösterir. İyi huylu kalın bağırsak ameliyatları ve kanser ameliyatları farklılık gösterebilir dolayısı ile ameliyat sonrası takip ve tedavi de farklık gösterir.

Kanser ameliyatları ,kanserin lokasyonuna ve evresine göre özellik arz eder. Bazı hastalarda ameliyat öncesi kemoterapi ve radyoterapi yapılıp sonrasında ameliyata alınabilmektedir. Bir kısım hastaya ise ameliyatı takiben kemoterapi ve radyoterapi uygulanabilmektedir. Bu tür vakalar multidisipliner yaklaşım gerektiren hastalıklar olduğu için cerrahlar tek başına karar vermez , toplanan bir heyet tarafından karar ortak verilir.( Toplanan heyette ; genel cerrah, radyolog, onkolog, gastroenterolog, psikiyatrist, radyasyon onkolojisi uzmanı ve diyetisyen gibi uzmanlar yer alır)

İyi huylu kalın bağırsak ameliyatları da farklılık gösterir (ülseratif kolit, divertikülit v.b.) Ameliyatın yapılış şekli de çok önemlidir; laparoskopik veya açık ameliyat sonrası hastanın, hastanede kalış süresi ve diğer komplikasyonların olma olasılığı oldukça düşüktür. Ameliyat sonrası ameliyat sebebine ve yapılan ameliyata göre beslenme ve rutin takipler bir algoritmaya uygun olarak yapılmalıdır.

Daha önce yapılan açık ameliyata bağlı, ileri derecede karın içinde yapışıklığı olanlar İleri derecede akciğer hastalığı olanlar, Kan hastalıkları olan hastalar, Bazı ileri derece kanser hastalıkları.

Son yıllarda yaşam şekli ve beslenme alışkanlıklarının değişmesiyle beraber obezite giderek yaygınlaşan bir hastalık oldu . Yapılan testler ile, vücut kitle endeksi uygunsa hastanın tedavisi için cerrahi tedavisi önerilir . Bu yöntemler ;

Gastrik balon Mide botoksu Tüp mide Gastrik bypass ameliyatlarıdır .