Göğüs Hastalıkları S.S.S

Göğüs Hastalıkları S.S.S

KOAH; Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’nın kısaltmasıdır. Başlıca nedenleri sigara dumanı olmak üzere, hava kirliliği, yemek yaparken kullanılan bitkisel ve hayvansal yağların dumanının uzun süre solunması, ısınmada kullanılan hayvansal yakıtların (özellikle kırsalda tezek) solunması, genetik faktörler, yaş ve cinsiyettir. Hava yollarının daralmasından meydana gelen rahat nefes alıp verememe yüzünden özellikle hasta nefes verirken ıslık benzeri bir ses çıkartır.

Astım yaşam boyu süren kronik bir hastalıktır fakat uzun süreli de olsa tedavisi mümkündür. Tedavide iki farklı grup ilaç vardır; ilki durumu kontrol altına almaya yönelik ilaçlar ikincisi ise rahatlatıcı ilaçlardır. Astım ilaçları genellikle solunum yoluyla alınır. Bu ilaçlara sıkça başvurulmuyorsa iyileşme gerçekleşiyor demektir.

Alerji testleri iki farklı şekilde uygulanır;kan alınarak ya da cilt üzerinden. Cilt testi kan testlerine göre daha ayrıntılı bir yöntemdir yani alerjiyi saptama olasılığı daha yüksektir, aynı anda pek çok farklı alerjene bakılır ve kısa sürede tamamlanır. Kan testleri ise daha maliyetlidir ve sonuçlarının çıkması için beklemek gerekir.Bu nedenle önce cilt testlerinin yapılı olmuyorsa kan testi tercih edilmelidir.

Köpek,kurt,tilki gibi et yiyen hayvanların bağırsağında bulunan tenya yumurtalarının bu hayvanların dışkısıyla dışarı atılması sonucu,insanların kullandıkları içme suları,meyve ve sebzelere bulaşması ve insanların bu besin ve suları yiyip içmesiyle bulaşır.Bu tenya yumurtaları da ilk önce insanların ince bağırsağına yerleşir oradan da kan ile farklı doku ve organlara yayılırlar.Karaciğerde tutunamazlarsa,kalbe,oradan da akciğere ulaşırlarlar ve yerleştikleri organda kistik yapı oluştururlar.Bu kistin büyüyüp,organa zarar vermesi bazen 20 seneyi bulabilir.

Sigara ile akciğer rahatsızlıkları arasındaki bağlantı uzun zamandır bilinmektedir.Sigara doğrudan akciğer ve solunum yolu ile temas ettiğinden zararlarını ilk bu alanlarda gösterir çünkü dumanının içe çekilmesiyle birlikte yaydığı ısı ve içindeki pek çok kimyasal solunum yollarında bulunan ve dışardan gelen zararlı etkenleri bertaraf etmeye yarayan kaygan yapının kalitesini bozmakta ve etkisiz hale getirmektedir.Sigara kullanımı ya da pasif içicilik ,solunumu ve sağlığımızı olumsuz etkiler.

Günümüzde pek çok evde evcil hayvan beslenmektedir.Zamanla beslenen bu hayvana (kedi,köpek,kuş,tavşan vs…) alerji gelişebilir ve buna bağlı olarak solunumsal bazı rahatsızlıklar belirebilir.Bu hayvanlarla aynı ortamı paylaştığınızda solunumsal olarak rahatsızlık hissediyorsanız,hemen uzman bir hekime görünmelisiniz.