Göz Ameliyatı

Teknoloji hayatımızın birçok alanında etkisi olan ve gelişmesiyle beraber hayatımızı kolaylaştıran bir faktördür. Beraberinde getirdiği güzelliklerden birisinin de göz lazer ameliyatı olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

Hastaneye gidip kontrol ve tetkikleri yaptırdıktan sonra 10 dakikada ameliyat masasından kalkabildiğimiz mükemmel bir teknolojik gelişme. Arkadaşlar, göz lazer ameliyatı olmak için öncelikle doktora gidip muayene olmak zorundasınız.

Göz Ameliyatı için Uygun Aday mısınız?

Muayene sonrası sizin ameliyat için uygun birisi olup olmadığınıza karar veriliyor. Tabi ki ameliyat olabilmeniz için bazı özellikleri taşımanız gerekiyor.

Bu özellikleri şöyle sıralayabiliriz:

1. 18 yaşını doldurmuş olmalısınız. Ayrıca 55 yaşından büyük kişilerin ameliyat olması sıkıntılıdır. 55 yaşından sonra gözde bulunan doğal mercek yapısı sertleşebilir ve katarakt gelişimi başlayabilir. Bu nedenle bu grup hastalarda lazer cerrahisi değil de göz içi mercek değişimi daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

2. Gözlük numaralarınızın son 1 yılda hiç değişmemiş olması gerekir.

3. Emziren anneler ve gebeler için uygun değildir.

4. Ameliyat olabilmeniz için gözlük numaralarınızın biraz ilerlemiş olması gerekiyor. Bunun için miyoplarda 1 ile 10 derece arası, hipermetrop ve astigmatta ise 1 ile7 derece arası olması gerekir. Bu aralık dışında olanlar ameliyata alınmaz.

5. Gözünüzde herhangi bir hastalık olmamalı ve daha önceden göz ameliyatı geçirmemiş olmalısınız.

6. Diyabet yani şeker hastalığı olan kişiler, göz lazer ameliyatından sonra iyileşmekte zorluk yaşayabilir. Bundan dolayı şeker hastası olan kişiler ameliyat için uygun kişiler olmayabilir.

7. Ayrıca kalp hastalığı ve romatizmal ağrıları olan kişiler de ameliyat olamıyorlar.

Göz Ameliyatının Riskleri

Günümüzde ağrısız ve acısız bir şekilde,10 dk. da biten göz lazer ameliyatı var. Ancak bu ameliyat her zaman başarı ile sonuçlanamıyor.

Bu ameliyatın riskleri:

1. Görüşte azalma ve görüş kaybı olabilir.

2. Ameliyattan sonra göz kuruluğu belirtileri olabilmektedir. Ameliyat bu şekilde sonuçlanırsa 3-4 ay göz damlası kullanılır. Bu durum kalıcı olabilir.

3. Bulanık görme

4. Işığa karşı olan hassasiyetin artması

5. Göz tansiyonu

6. Kornea bulanıklığı, zedelenmesi veya zarar görmesi olası riskler arasındadır.

7. Enfeksiyon riski. Bu riski azaltmak için steril bir ortamda ameliyat olunmalı. Bu yüzden seçtiğimiz doktor ve hastanelere dikkat etmemiz gerekiyor.

8. Nadirde olsa kör kalma ihtimalimiz vardır.

Ameliyata girerken bu riskleri göz önünde bulundurarak girmelisiniz. Ancak şunu da unutmamak gerekir bu ameliyat güvenilir kişiler profesyonel doktorlar tarafından doğru bir şekilde yapıldığı takdirde bu riskler en aza indirilir. Ancak şunları da söyleyip içinizi rahatlatmakta fayda var göz lazer ameliyatı kesinlikle güvenilir bir ameliyattır.

Ayrıca doğru çözüm ve tedavi seçenekleri için Batıgöz ile iletişime geçebilirsiniz!