Göz S.S.S

Üveitin belirtileri diğer göz rahatsızlıklarıyla benzerlikler gösterir; gözde kızarıklık, şişlik, ağrı ve bulanık görme gibi. Burada hastanın gözlemci ve dikkatli olması çok önemlidir çünkü aciliyeti olan ve erken tanı konulmazsa körlüğe kadar giden bir hastalıktır. Özellikle Behçet Hastalığı, MS yada sistematik romatizmal hastalıklardan muzdarip hastalarda bu belirtiler varsa vakit kaybetmeden bir göz doktoruna başvurulmalıdır çünkü üveit tek başına gelişebileceği gibi saydığımız hastalıkların da bir sonucu olabilmektedir.

Düzenleme Tarihi: 24.05.2019

Öncelikle üveitin gözün hangi bölümünü etkilediği ve sistematik bir hastalıkla bağlantısı olup olmadığına bakılır buna göre yapılan tedavi planı uygulamaya geçirilir.

Ön üveit gözlemlenen hastalarda damla tedavisi (steroid içerikli ve göz bebeğini büyüten damlalar), arka üveiti bulunan hastalarda ise göze yapılan iğneler ya da ağız yoluyla alınan bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kullanılır.

Düzenleme Tarihi: 24.05.2019

İlk önce üveit gözün hangi bölümünü etkiliyor ve sistematik bir hastalıkla bağlantısı var mı ona bakılır. Bu doğrultuda hazırlanan tedavi planına göre yol alınır. Ön üveiti olan hastalarda damla tedavisi yapılırken, arka üveit görülen hastalarda göze yapılan iğne ve ağız yoluyla alınan ilaçlar kullanılır. Bu hastalığın tedavisinde lazerli ya da lazersiz herhangi bir cerrahi bir işlem yapılmaz.

Düzenleme Tarihi: 24.05.2019

Üveit hastalarına baktığımızda, %50 sinin sistematik ve bağışıklık sistemiyle ilişkili hastalıklarla mücadelesi olduğunu görüyoruz. Üveit özellikle ülkemizde Behçet Hastalığı ile birlikte anılmaktadır. Bunun yanı sıra romatizmal ve bağışıklık sistemi hastalıklarıyla (Multipl Skleroz hastalığı-MS, romatoid artrit, ankilozan spondilit, ülseratif kolit, sarkoidoz vs…) birlikte de gelişebilmektedir.

Düzenleme Tarihi: 24.05.2016

MS Hastalığı, beyinde ve omurilikte plaklar halinde seyreden ilerleyici bir hastalıktır. Kısaca beynin romatizması da diyebiliriz. Gözde görülen üveit, ilerleyen dönemlerde MS Hastalığı’nın da habercisi olabilir. Bu iki hastalık birbirinin tetikleyicisi ve takipçisi olabilir. Dolayısıyla burada hastanın gözlemleyici ve dikkatli olması çok önemlidir. İki farklı uzmanlık gerektiren bu gibi bağlantılı hastalıklar için multidisipliner (çok alanlı) takip gerekir ve hastanın belirtileri gördüğü anda vakit kaybetmeden hastaneye başvurarak hem nöroloji hem de göz muayenesini olması gerekir.

Düzenleme Tarihi: 24.05.2019

Yakını görme sorunu yaklaşık 40 yaşlarında başlar. Presbyond, presbiyopi olarak adlandırılan bu durumu düzeltmeye yönelik lazer tedavisidir. Presbyond lazer tedavisi geniş bir yelpazede kullanılabilir.

Miyop, hipermetrop, astigmat ve hatta sadece yakın gözlüğü kullanan hastalara uygulanabilir. Yaşa bağlı olmayan ve gençlerde de görülebilen hipermetrop, göz küresinin normalden kısa olmasından kaynaklanırken, Prespiyopi ise yaşlanmaya bağlı göz merceğinin esnekliğini kaybetmesi sebebiyle meydana gelir.

Düzenleme Tarihi: 24.05.2019

Presbiyobi hastalığı yaşla birlikte seyreden bir rahatsızlık olduğundan bunun önüne geçilemez. Dolayısıyla hastaların özellikle dikkat ederek önüne geçilebilecekleri bir rahatsızlık değildir. Çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur; gözlük, lens ya da lazer tedavisi gibi.

Düzenleme Tarihi: 24.05.2019

LASİK yönteminin aksine Korneada flep oluşturmak gerekmez. LASİK yönteminde flep oluşturmak için 20 mm kesi yapılırken SMILE yönteminde sadece 2 mm inzisyon yapılır ve böylece büyük bir kesi oluşturulmadığı için flep dokusuna ait komplikasyonlar beklenmez. Ameliyat hemen sonrasında flep katlanma ve yerine oturmama gibi komplikasyonlar da beklenmez. Uzun dönemde de göz üzerine olabilecek herhangi bir travmada kapakçığın yerinden oynaması riski kaldırılmış olur. Korneal inzisyon sadece 2mm olduğundan, korneal duyu siniri çok daha az etkilenir ve his kaybına bağlı ortaya çıkan göz kuruluğunu minimal seviyelere iner. Flep dokusu oluşmadığından daha yüksek göz derecelerine sahip olan hastalara da artık ReLEx SMILE uygulayabilmekteyiz. ReLEx SMILE yüksek görme kusurlarında kullanılabildiği için (miyopta 10, astigmatta 5 dereceye uygulanabilir) yüksek bir görme kalitesi sağlar.

Düzenleme Tarihi: 24.05.2019

Gözlerin net görüşünü engelleyen görme kusurlarından biri olan astigmatizmadır. Henüz etkinliği %100 kanıtlanmasa da kimi göz egzersizleri, göz kaslarını güçlendirerek bilhassa çocuklarda ve derecesi düşük astigmatlarda faydalı olabilmektedir. Egzersizlere başlamadan önce detaylı bilgiyi kontrole gittiğinizde uzman göz hekiminizden almanız tavsiye edilir. Bilinçsiz yapılan her hareket rahatsızlığınızın ilerlemesine neden olabilir.

Düzenleme Tarihi: 24.05.2019

Günümüzde astigmat tedavisi olan bir görme kusurudur ve tek tedavisi lazer cerrahisidir. Eğer 18 yaşından büyükseniz, hamilelik dönemi ve emzirme gibi bir durum yoksa, diyabet ya da romatizma hastalığınız bulunmuyorsa, keratokonus ve göz tansiyonu problemleriniz yoksa, göz dereceleriniz artık ilerlemiyorsa lazer tedavisi ile astigmat derecenizi düşürebilir ya da tamamen kurtulabilirsiniz.

Düzenleme Tarihi: 24.05.2019