Göz Tetkikleri

kuru göz testi
Göz yaşımız özellikle yaşa ve bazen kullandığımız ilaçlara bağlı olarak azalmakta ve bu da işlevini tam olarak yerine getirememesine sebep olmaktadır. Göz yaşımız her göz kırpışımızla birlikte göz yüzeyini hem yıkar hem de mikroplardan arındırır.
pakimetri
Gözümüzün en önünde bulunan, koruyucu kornea tabakasının kalınlığını ölçmek için pakimetri cihazından yararlanılır. Excimer Laser Ameliyatı öncesi ve Glokom hastalığının teşhisinde pakimetri yöntemi kullanılmaktadır.
Synoptophor, şaşılık hastalığı için kullanılır.
Heidelberg retinal tomografisi (HRT) sayesinde, retina tabakasının arka kısmı ve maküla hasarları ayrıntılı olarak görüntülenebilmekte ve yine HRT ile Glokom‘un sinir uçlarına verdiği zarar görülebilmektedir.
OCT Anjiyografisi , "İlaçsız Görüntülemede Yeni Nesil Teknoloji" olarak geçmektedir. Damar içerisinde hareket eden kırmızı kan hücrelerinin hareketi OCT-B taraması ile yakalanarak, görüntü haline getirilir.
IOL master, katarakt ameliyatında kullanılacak yapay lensin gücünü (derecesini) tam olarak ölçmek için kullanılmaktadır.
Havalı tonometri, göz içi basıncımızı ölçmek için kullanılan bir tetkik cihazıdır. Havalı tonometri' de uygulanan yöntemde, cihaz tarafından göze hava üflenerek ölçüm tamamlanır. Havalı tonometri de, saniyeler içinde hastanın göz içi basıncı ölçülmektedir.
Göz anjiyosu gözün arkasında bulunan retina ve koroid denilen tabakalardaki damar yapısını incelemeye yarayan bir tekniktir.
Göz muayenesi sırasında normal muayene cihazları ile görülemeyen durumlarda, gözün arka segmentini görüntülemek için Ultrasonic ses dalgaları kullanılır.
OCT sayesinde, retina tabakası ince kesitler halinde incelenebilmekte ve özellikle Glokom tanı ve gelişimi takip edilebilmektedir. Birçok retina hastalığının teşhisinde OCT (Optik Kohorens Tomografi) hekimlere önemli ipuçları ve bilgiler vermektedir.