Hepatit Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Hepatit karaciğerin dış veya iç bir etkenle meydana gelen iltihabıdır.

Hepatit sıklıkla virüslerle oluşur ve en sık görülen beş adet hepatit virüsü ise A,B,C,D ve E virüsleridir. Daha az görülen virüsler de hepatit yapabilir. Viral olmayan hepatit nedenleri arasında en sık alkol ve ilaçlar bulunmaktadır.

Hepatit A özellikle gelişmekte olan ülkelere yapılan ziyaretlerde virüsü kapma riski çok fazladır. Hali hazırda hepatit olan birisiyle aynı ortamı paylaşmak korunmasız cinsel ilişkiye girmek ve aynı kapları paylaşarak da yine virüsü kapabilirsiniz bu sebeple aşılanmak çok önemlidir. İlk semptomları grip ile benzerlik gösterir. Belirtiler 2 ile 7 hafta sonra ortaya çıkabilir. Göz beyazında, deride sararma, dışkı açık - idrar koyu olarak görülür. Halsizlik, ateş, ishal, mide yanması, iştah kaybı şeklinde belirtiler görülür.

Hepatit B virüsü, Hepatit A gibi kirlenmiş su ve yiyeceklerle ya da kalabalıklarda bulunmakla, sarılmak, kucaklaşmak, öksürmek, aksırmak, aynı çatal bıçağı kullanmak ile bulaşmaz. Virüsü taşıyıcı bir böcek veya hayvan yoktur. Bulaşma korunmasız cinsel ilişki, bağımlılarda aynı enjeksiyonü paylaşma, aynı jilet ve diş fırçasını kullanma ile yayılabileceği gibi hepatiti olan anneden doğum esnasında çocuğa da geçer. Kesin bir tedavisi yoktur korunmak önemlidir. Hastalıktan korunmak için riskli ortamlarda ve durumlarda bulunanlar önlem amaçlı aşısını yaptırabilir.

Hepatit C, kan yoluyla bulaşır ve genelde doğum esnasında anneden bebeğe geçer. Virüs öpüşme, sarılma, emzirme, yiyecek ya da içeceklerden bulaşmaz ama kan yoluyla geçtiğinden ortak kullanılan jilet, enjektör ile olabileceği gibi korunmasız cinsel ilişki ile de bulaşır. İlk döneminde belirtiler sinsice ilerlediğinden tanı koymak zordur. Teşhisi geciken vakalarda ise siroza ve karaciğer kanserine kadar ilerleyebilmekte ve organ nakline ihtiyaç duyulabilmektedir. Akut dönemde tedavi semptomatiktir. Kronik enfeksiyona yönelik ilaçlar kullanılmaktadır. Aşısı yoktur en etkili yöntem riskli durumlardan korunmadır.

Hepatit D (Delta Hepatiti), daha önce Hepatit B geçirmiş ya da taşıyıcı olan hastalarda görülen ilave bir hepatit virüsüdür. Kan yolu ya da cinsel birliktelik ile bulaşır. Korunma ve tedavi yöntemleri Hepatit B ile aynıdır. Hepatit B hastalarının ortalama % 5’inde Hepatit D görülür.

Hepatit E, temiz olmayan su ve iyi yıkanmamış dışkıya bulaşmış yiyecekler yoluyla bulaşır. İyi pişirilmemiş ya da çiğ hayvansal gıdalar (dana, domuz, tavuk, at eti ve geyik eti ile deniz ürünleri vs.) bulaşabildiği gibi kirli eller ve hijyenik olmayan ortamlarda hazırlanmış her türlü gıda ile de bulaşabilir. Hepatit E ‘nin özel bir tedavisi yoktur. Semptomları gidermeye yönelik tedaviler uygulanır ki bu semptomlar gribal enfeksiyonlarla benzerlik gösterir. Aşı tedavisi yoktur ve en önemli önlem hijyenik şartlarda, güvenli ortamlarda, doğru şekilde pişmiş yiyecekleri ve içecekleri tüketmektir.

Düzenleme Tarihi: 24.05.2019