Kadın Hastalıkları ve Doğum S.S.S

Kadın Hastalıkları ve Doğum S.S.S

Smear testi, herhangi bir sorun olmaması durumunda özellikle üreme çağında olan hastalarımıza yılda 1 kez yaptırmalarını önerdiğimiz rahim ağzı kanser tarama testidir. Testin yalancı negatif çıkması olasılığı nedeniyle yılda bir kez yaptırılması önerilmektedir ki riski yüksek olgularda bu sıklık doktor tarafından yeniden düzenlenebilecektir. Jinekolojik muayene sırasında yapılan ağrısız bir işlem olup alınan materyalin/sürüntünün patolog tarafından incelenmesi ile sonuca ulaşılır. 

Düzenleme Tarihi: 15.05.2019

Gebeliğe hazırlanan ebeveyn adayları doktorlarını ziyaret etmeli ve folik asit kullanımına başlamalıdırlar. Gebelik dinamik bir süreç olduğundan her aya özgü bir takım testler vardır ki bunlardan en önemlileri TORCH olarak kısaltılan testler toplamı  12. Hafta civarında yapılması gereken ikili tarama testidir. Gebe adayına hasta gibi yaklaşılmamalı, ancak başka herhangi bir sorunu varsa o alanın uzmanıyla takip koordineli olarak yürütülmelidir. Hastanın sonrasında ortaya çıkabilecek halk arasında albumin ve gebelik şekeri olarak bilinen hastalıklar konusunda bilgilendirilmesi önemlidir ki fizyolojik bir olay olan gebelik durumu doğallığını korusun.

Düzenleme Tarihi: 15.05.2019

İnfertilite yani halk arasında bilinen adıyla kısırlık tedavisi mümkün olan bir durumdur. Kısırlık; çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bir yılı aşkın süredir doğal yollarla üremeyi sağlayamaması ya da ilk gebelikten sonra bir daha çocuk sahibi olunamaması durumudur. Hem kadından hem de erkekten kaynaklı olabilmektedir. Çiftlerin her ikisinin de tedavisi mümkündür. Detaylı inceleme ile sorun ortaya konduktan sonra gerekli tedavi prosedürü uygulanır.

Düzenleme Tarihi: 15.05.2019

Spiral; gebelikten korunmak için, esnek plastik ve bakır telden yapılmış ‘T’ şeklini andıran bir doğum kontrol aracıdır. Rutin bir muayene ve görüşme sonrası spiral (RİA) engeli bulunmayan hastalara, hastanın tercihi üzerine anestezi altında ya da anestezi almadan uygulanabilir. İşlem genel olarak bir kaç dakika içinde biter.

Düzenleme Tarihi: 15.05.2019

Spiral taktırmanın herhangi bir kalıcı etkisi/zararı söz konusu değildir. Daha çok kullanılan bakırlı spiraller adet kanamasının miktar ve süresini uzatabilir. Takar ve seçim yaparken bu göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca spiralin kayma ihtimaline karşı rutin kontroller çok önemlidir. Spiral kaymış ya da yerinden oynamışsa korunma etkisi azalır ve rahme zarar verebilir bu da yapılan rutin muayenede hemen anlaşılır.

Düzenleme Tarihi: 15.05.2019

Batıgöz Balçova Cerrahi Tıp Merkezimizde gebeliğe kanda bakılıyor. Hastadan kan öğleden önce 11:30'a kadar alınırsa aynı gün saat 16:00 dan sonra, saat 11:30 dan sonra alınırsa ertesi gün 11:00 de sonuçlar çıkmaktadır.

Düzenleme Tarihi: 11.05.2019

Menopoz tanısı olan hasta, yakınması olması koşuluyla doktorun ön göreceği periyodlarla muayene olmalı, pap smear testi yaptırmalı ve meme kontrollerini aksatmamalıdır.

Düzenleme Tarihi: 12.06.2019

Hastanın adet düzensizlikleri başladıysa, transvaginal ultrasonografi ile yumurtalıklardaki yumurta rezervlerine bakılıp kanda yapılabilecek hormon testleriyle tanı konulur.

Düzenleme Tarihi: 12.06.2019

Menopoz geciktirilemez fakat bunun yarattığı olumsuz ve yaşamı zorlaştıran durumlarda doktor kontrolünde hormon replasman tedavisi doktorun uygun gördüğü sürede kontrollerini yaptırabilecek hasta grubuna bir süre uygulanabilir.

Düzenleme Tarihi: 12.06.2019

Bitkisel kökenli, menopozun neden olduğu vazomotor sorunları azaltan ilaçlar, D vitamini, B vitamini (laboratuvar sonuçlarına göre) omega 3-6 takviyesi ve magnesium alınabilir.

Düzenleme Tarihi: 12.06.2019