Kadın Hastalıkları ve Doğum S.S.S

Kadın Hastalıkları ve Doğum S.S.S

Pap smear testi ,herhangi bir sorun olmaması durumunda ,özellikle üreme çağında olan hastalarımıza ,yılda 1 kez yaptırmalarını önerdiğimiz ,rahim ağzı kanser tarama testidir. Testin yalancı negatif çıkması olasılığı nedeniyle ,yılda bir kez yaptırılması önerilmektedir ki riski yüksek olgularda bu sıklık doktor tarafından ,yeniden düzenlenebilecektir. Jinekolojik muayene sırasında yapılan , ağrısız bir işlem olup, alınan materyalin/sürüntünün patolog tarafından incelenmesi ile sonuca ulaşılır. 

Gebeliğe hazırlanan ebeveyn adayları doktorlarını ziyaret etmeli ve folik asit kullanımına başlamalıdırlar. Gebelik dinamik bir süreç olduğundan her aya özgü bir takım testler vardır ki bunlardan en önemlileri TORCH olarak kısaltılan testler toplamı , 12. Hafta civarında yapılması gereken ikili tarama testidir. Gebe adayına ,hasta gibi yaklaşılmamalı; ancak başka herhangi bir sorunu varsa ,o alanın uzmanıyla takip koordineli olarak yürütülmelidir. Hastanın sonrasında ortaya çıkabilecek, halk arasında albumin ve gebelik şekeri olarak bilinen hastalıklar konusunda bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi önemlidir ki fizyolojik bir olay olan gebelik durumu doğallığını korusun.

İnfertilite ,halk arasında bilinen adıyla kısırlık ; çiftlerin çocuk sahibi olmasını istemesine rağmen doğal yollarla üremenin sağlanamaması ya da ilk gebelikten sonra bir daha çocuk olmaması durumuna denir. Çiftlerden her ikisi için de tedavisi mümkün olup ,sorunlu alan ortaya konmalı ve nedene yönelik uygun bir tedavi protokolü geliştirilmelidir.

Spiral ; gebelikten korunmak için, esnek plastik ve bakır telden yapılmış ‘T’ şeklini andıran bir doğum kontrol aracıdır. Rutin bir muayene ve görüşme sonrası spiral (RİA) engeli bulunmayan hastalara ,hastanın tercihi üzerine anestezi altında ya da anestezi almadan uygulanabilir. İşlem genel olarak bir kaç dakika içinde biter.

Spiral taktırmanın herhangi bir kalıcı etkisi/zararı söz konusu değildir. Daha çok kullanılan bakırlı spiraller adet kanamasının miktar ve süresini uzatabilir . Takar ve seçim yaparken ,bu göz önünde bulundurulmalıdır.Ayrıca spiralin kayma ihtimaline karşı rutin kontroller çok önemlidir . Spiral kaymış ya da yerinden oynamışsa korunma etkisi azalır ve rahme zarar verebilir bu da yapılan rutin muayenede hemen anlaşılır .

Batıgöz Balçova Cerrahi Tıp Merkezimizde gebeliğe kanda bakılıyor. Hastadan kan ,öğleden önce 11:30 a kadar alınırsa aynı gün saat 16:00 dan sonra, saat 11:30 dan sonra alınırsa ertesi gün 11:00 de sonuçlar çıkmaktadır.