Kardiyoloji S.S.S

Kardiyoloji S.S.S

Halk arasında kalp çarpıntısı olarak bilinen kalp ritim bozukluğu yani Aritmi, kalp atışlarının düzensiz oluşuna denir. Ritmi bozan başlıca faktörler şunlardır;

Fazla miktarda kahve, kolalı içecek veya çay tüketimi
, kansızlık (Anemi)
, kalp damarlarında tıkanıklıklar
, kalp kapaklarında problemler, tiroit problemleri
, düzensiz ve doktor kontrolünde olmayan ilaç kullanımları
, kadınlarda menopoz öncesi dönem, vitamin eksiklikleri, kan şekerinde düzensizlik, stres

Kalp ve damar hastalıklarının ve daha pek çok hastalığın başlıca sebebi sigaradır daha sonra sırasıyla hipertansiyon, yüksek kan yağları, ailede kalp hastalığına yatkınlık, şişmanlık, hareketsiz yaşantı, şeker hastalığı gibi faktörler gelmektedir. Ayrıca ileri yaş, stres ve cinsiyet (65 yaşına kadar erkeklerde daha sık) nedenler arasında yer almaktadır.

Ekokardiyografi kalbin ses dalgaları yolu ile (ultrason) iç yapısının ve işlevlerinin incelenmesi işlemidir. Bu işlem ses dalgalarının iletilmesi transdüser denilen bir alet ile sağlanır. Transdüser, göğüs duvarının değişik yerlerine uygulanarak, kalbin duvarları ve kapakları değişik pozisyonlarda incelenmesini ve durumun değerlendirilmesi sağlar. Hasta kendisinin sol tarafına yatırılır. Gögüs kafesi üzerine ultrason jeli sürülerek transdüser dolaştırılır. İşlem ultrason teknolojisidir bu sebeple radyasyon içermez. Tüm süreç 15 dakikada tamamlanır, acısız ve ağrısızdır. İşlem öncesi özel bir hazırlık gerektirmez örneğin hasta rutin kullanması gereken ilaçlara devam edebilir.

Efor testi, kalp damar hastalıklarının teşhis ve tedavi süreçlerinin takibinde kullanılan araçlardan birisidir. Uzman bir doktor veya eğitimli bir teknisyen ile yapılan bu test, kalbin ve kan damarlarının fiziksel efora nasıl tepki verdiğini değerlendirmek için kullanılır. Efor testi özellikle belirsiz durumların aydınlatılmasında önemli bir rol oynar.