Kardiyoloji S.S.S

Kardiyoloji S.S.S

Kalp ritminin bozulmasına Aritmi denir.

Genelde iki grupta toplanabilir;

Kalbe ait nedenler Kalp dışı nedenler

Kalbe ait nedenler : Genelde yapısal kalp hastalığı (Kronik İskemik Kalp Hastalığı, Kapak, Kalp Yetmezliği vs.) ,

Kalp dışı nedenler: Anemi, tiroid fonksiyon bozukluğu, enfeksiyon, ateş, toksik vs. gibi nedenlerle olabilmektedir.

Ayrıca beslenme bozuklukları, vitamin eksiklikleri, kafeini yüksek içecekleri fazlaca tüketmek, stres, menopoz, düzensiz ve kontrolsüz ilaç kullanımı da ayrıca aritmi nedeni olabilmektedir.

Düzenleme Tarihi: 23.05.2019

Kalp ve damar hastalıklarının ve daha pek çok hastalığın başlıca sebebi sigaradır daha sonra sırasıyla hipertansiyon, yüksek kan yağları, ailede kalp hastalığına yatkınlık, şişmanlık, hareketsiz yaşantı, şeker hastalığı gibi faktörler gelmektedir. Ayrıca ileri yaş, stres ve cinsiyet (65 yaşına kadar erkeklerde daha sık) nedenler arasında yer almaktadır.

Düzenleme Tarihi: 23.05.2019

Ekokardiyografi yani halk arasındaki ismiyle ‘eko’, kalbin detaylı incelenmesinin gerektiği durumlarda uzman kardiyologların sonucunu görmek istediği bir teşhis ve araştırma metodudur. Ekokardiyografi kalbin detaylı görüntülemesini için ultrasonik ses dalgalarından faydalanır. Ses dalgaları, transdüser ile göğüs duvarına iletilerek kalbin ve kalp kapakçığının incelenmesi sağlanır. Hasta kendisinin sol tarafına yatırılır ve gögüs kafesi üzerine ultrason jeli sürülerek transdüser dolaştırılır. İşlem ultrason teknolojisi olduğundan radyasyon içermez. Bu işlem sırasında hasta acı ve ağrı duymaz. Öncesinde özel bir hazırlığı (ilaç kesmek, beslenme düzenini değiştirmek vs…) yoktur.

Düzenleme Tarihi: 28.05.2019

Efor testi kalp damar hastalıklarının teşhis ve tedavi süreçlerinin takibinde kullanılan araçlardan birisidir. Uzman bir doktor veya eğitimli bir teknisyen ile yapılan bu test kalbin ve kan damarlarının fiziksel efora nasıl tepki verdiğini değerlendirmek için kullanılır. Efor testi özellikle belirsiz durumların aydınlatılmasında önemli bir rol oynar.

Düzenleme Tarihi:24.05.2019