Lazer Göz Ameliyatı

Lazer Göz Ameliyatı

Birçok farklı sebepler nedeniyle uygulanmakta olan göz ameliyatı, ülkemizde de tecrübeli doktorlarımız sayesinde, en iyi ve az deformasyon ile atlatılan ameliyatlardan birisi olmaktadır.

Genellikle, göz kusurlarından, gözlükten, kontakt lensten kurtulmak amacıyla yapılan bu ameliyatların halk diliyle 'göz çizdirmek' artık fiyatları da çok uygun. Her yaştan her kesimin rahatlıkla yaptırabileceği bu ameliyatların, normal şartlar altında, herhangi bir riski olmadığı gözlemlenmektedir. Fakat gözlük ve kontakt lens firmaları gibi bazı dışardan konuyla ilgisi bulunan kişiler, muhtemelen satışların düşmesi sebebiyle, sıkça zararlı uygulamalar olduğunu belirtmektedirler.

Lazerle yapılan göz ameliyatı, birçok göz kusurunu büyük bir başarıyla yok edebiliyor ya da minimuma indirgeyebiliyor. Miyopi, hipermetropi, astigmatizma ve prespiyopi gibi birçok göz kusuruna Excimer Lazer Ameliyatı, çare olabiliyor.

Lazer Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Lazer teknolojisi, uzun zamandır birçok hastalığın tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır. Bu teknoloji hastalıkların çabuk ve ağrısız tedavi edilmesini sağladığı için tercih edilmektedir. Son yıllarda Lazerle Göz Ameliyatı şartları uyan hastalara doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Lazer Göz Ameliyatı Yöntemleri Nelerdir?

Birçok farklı sebepler nedeniyle uygulanmakta olan göz ameliyatı, ülkemizde de tecrübeli doktorlarımız sayesinde, en iyi ve az deformasyon ile atlatılan ameliyatlardan birisi olmaktadır. Genellikle göz kusurlarından, gözlükten, kontakt lensten kurtulmak amacıyla yapılan bu ameliyatlar artık ekonomik olarak uygulanabilmektedir. Her yaştan her kesimin rahatlıkla yaptırabileceği bu ameliyatların, normal şartlar altında, herhangi bir riski olmadığı gözlemlenmektedir. Lazerle yapılan göz ameliyatı, birçok göz kusurunu büyük bir başarıyla yok edebiliyor ya da minimuma indirgeyebiliyor. Miyopi, hipermetropi, astigmatizma ve prespiyopi gibi birçok göz kusuruna çare olabiliyor.

Lazer tedavisinin dünyada en yaygın kullanılan yöntemi LASİK tedavisidir. Görme bozukluğunun derecesine göre bilgisayar aracılığıyla programlanan Lazer ışını ile gözün saydam tabakası olan korneanın yeniden şekillendirilmesi sonucunda doğru odaklanma ve net görme sağlanır. Lazer ile görme bozukluklarının düzeltilmesinde PRK LASEK, iLASIK veya SMILE tekniği uygulanır.

Kimler Lazer Göz Ameliyatı Olabilir?

Lazer göz ameliyatı olabilmek için 18 yaşından büyük olmak gerekmektedir. Çünkü bu yaşa kadar gözlük numaralarının değişebilme ihtimali vardır. Kornea dokusunun kalınlığının yeterli olması da tedavi için gerekli bir şeydir. Çünkü bu tedavi ile korneanın üst yüzeyinde ince bir tabakanın kesilir ve kapakçık şeklinde açılarak ortaya çıkan kornea yüzeyine lazer uygulanır. Bu yüzden kornea kalınlığının yeterli olması önemlidir.

Lazer göz ameliyatı ile 10 dereceye kadar miyoplar, 6 dereceye kadar astigmat ve 6 dereceye kadar hipermetroplar tedavi edilebilmektedir. Yapılacak ön muayene ile bu tedaviye uygun olup olmadığınız anlaşılmaktadır.

Kimler Lazer Göz Ameliyatı Olamaz?

Halk arasında "göz çizdirme" olarak bilinen bu tedavi yönteminden faydalanmak için bazı kıstasları sağlıyor olmak gerekmektedir.

Kimler lazer tedavisi olamaz sorusunu şöyle yanıtlayabiliriz:

-Hamileler,

-Diyabeti olanlar,

-Bebek emziren kadınlar

-Romatizma hastalığı olanlar

-Göz tansiyonu veya katarakt gibi göz hastalığı olanlara tedavi uygulanamaz.

Lazer Göz Ameliyatı Öncesi

Lazer ile tedavi yöntemleri uzun yıllardır başarıyla uygulanmaktadır. Bu tedaviden elde edilecek sonucun başarılı olması kullanılan teknoloji, kişinin yaşı, gözünün yapısı ve operasyonu uygulayan doktorun tecrübesiyle orantılı olarak farklılıklar gösterebilir. Bu yüzden tedavi olmak istediğiniz hastaneyi iyi seçmelisiniz.

Batıgöz Hastanesi, siz değerli hastaların güvenli bir ortamda deneyimli cerrahlarımızın kontrolünde son teknolojik cihazlarla tedavi olmasını sağlamaktadır. Tedavi öncesinde dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Göz makyajı yapmamalı, parfüm kullanmamalı ve kan sulandırıcı ilaçlar içmemelisiniz. Sadece bunlara dikkat etmeniz yeterlidir.

Lazer Göz Ameliyatı Sonrası

10 dakika kadar süren operasyon ile gözlüklerinizden kurtulabilirsiniz, üstelik bu kısa operasyonda hasta herhangi bir acı hissetmez. Lazer sonrası hasta normal hayatına dönebilir sadece operasyondan hemen sonra araba kullanmak önerilmemektedir. İlk 24 saat gözünüzü tozdan korumalı, sabun veya deterjan kaçmamasına özen göstermelisiniz.

Lazer Göz Ameliyatı Sıkça Sorulan Sorular

Lazer göz ameliyatı güvenli midir?

Lazer ile kırılma kusurlarının tedavisi, yıllarca süren bilgi birikimi ve klinik denemeler sonucu Amerika Birleşik Devletleri’ndeki FDA’dan (Amerika’daki Gıda, Sağlık ve ilaç denetimi ile ilgili en önemli kurum) etkin ve güvenli olduğuna dair onayın alınması ile başlamıştır.

Lazer göz ameliyatı sonrası görüşümü kaybeder miyim?

Lazer her göze yapılmaz. Detaylı değerlendirmelerden sonra bir gözün lazer olup olamayacağına karar verilir. Lazer sonrası hastanın görme kaybı riski yoktur.

Lazer göz ameliyatı sonrası göz numarası tekrar yükselir mi?

Lazer sonrası eski numaraya dönüş asla söz konusu değildir. Ancak hafif nüksler olabilir ve bunların çoğu gözlük dahi gerektirmez. Tashih gerektirecek kadar yüksek numaralarda eğer göz yapısı uygun ise ikinci girişimle sorun çözülebilir.

Lazer göz ameliyatı sonrasında katarakt veya göz tansiyonu oluşur mu?

Kırılma kusurlarının tedavisinde kullanılan lazer korneada etkilidir. Daha derin dokulara herhangi bir etkisi yoktur. Dolayısıyla bugüne kadar lazere bağlı katarakt veya glokom olgusu bildirilmemiştir. Ancak lazer sonrası reaksiyonların kontrolü için kullanılan steroid damlaları bazı kişilerde geçici olarak göz içi basıncını yükseltebilir. Bu nedenle ilaçlar kontrollü bir şekilde kullanılır ve böyle bir etki ile karşılaşıldığında ilacın kesilmesi ile göz içi basıncı normale döner.

Lazer göz ameliyatı sonrasında gözlük ya da kontakt lens kullanılabilir mi?

Yüksek dereceli gözlük kullanan kişilerde lazer tedavisi sonrası tam olarak düzelme beklenmiyor ise operasyon ardından düşük numaralı gözlük kullanımı olabilir. Kontakt lens kullanımı için operasyon sonrasında göz yapısının tamamen iyileşmesi beklenmeli ve hekim tavsiyesine uyulmalıdır.

Düzenleme Tarihi: 27.06.2019