Leke Tedavisi | Sarı Nokta Hastalığı

sarı nokta hastalığı

Sarı Nokta Hastalığı Nedir?

Sarı nokta hastalığı yaşlanmanın bir sonucu olarak ortaya çıkar. Yavaş bir seyir izleyerek görme kaybıyla ve özellikle görme alanında ortada siyah bir alan olarak karşımıza çıkabilir. Sigara, genetik yatkınlık ve sağlıksız beslenme gibi alışkanlıklar sarı nokta hastalığı için birer risk faktörüdür.

Makula aslında gözde gözün arkasından bulunan retinanın merkezidir. Makula net bir şekilde görmemizi, okuma yazma, araç sürme gibi aktiviteleri sağlıklı bir şekilde sürdürmemizi sağlar. Makula dejenere olduğunda bu aktiviteleri sağlıklı bir şekilde gerçekleştiremeyiz.

Sarı Nokta Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Makula dejeneresansı her hastada farklı belirtiler gösterir. Bu yüzden ilk başta teşhisin konulması zor olabilir. Problem bazen tek gözde olursa diğer göz uzun süre normal işlevine devam edebilir. Tek gözde olduğunda fark edilmesi uzun zaman alabilir fakat iki gözde de olursa merkezi görme kaybı daha çabuk fark edilecektir.

Bir sayfada yazılı olan metin yada kelimelerin bulanıklaşması, çizgilerin yamuk gibi görünmesi veya görüş merkezinin ortasında siyah ya da beyaz bir nokta oluşması bu rahatsızlığın başlangıç sebeplerindendir.

Sarı Nokta Hastalığı Tipleri

Kuru Tip: Retina tabakalarının altında yağlı materyal birikmesiyle oluşur. Daha yavaş ilerler ve uzun sürede görme azalmasına yol açar.

Yaş Tip: Hasta bölgede oluşan bozuk kılcal damarların makulaya ilerlemesiyle oluşur. Bu tip ani görme kaybına neden olur. Kuru tipe göre oranla daha az görülür.

Kimlerde Görülür?

60 yaş üzeri kişilerde, birinci derece yakın akrabasında makula dejenerensansı olan her dört kişiden birinde bu hastalık ortaya çıkabildiği gibi, kadınlar erkeklerden daha fazla risk altındadır. Diyabet, hipertansiyon, sigara kullanımı, açık renkli göz sahibi olma, damar sertliği, kalp büyümesi, kişilerde vitamin eksikliği gibi etkenler de risk grubuna girmektedir.

Sarı Nokta Tedavisi ve Süreçleri

Sarı nokta hastalığının kuru tipinde koruyucu tedavi, yaş tipinde ise göz içine iğne tedavisi uygulanır. Koruyucu tedavide anti-oksidan A, C, E vitaminleri, lutein ve çinko kullanılır. Göz içine iğne tedavisi yöntemi damla ile uyuşturularak yapılır. Bu uygulama sırasında hasta herhangi bir ağrı hissetmez.