Mide Hastalıklarında Beslenme Düzeni

Mide rahatsızlıkları arasında en çok reflü, gastrit ve ülser görülür. Rahatsızlığın çeşidine göre de beslenme tedavisi de farklılık göstermektedir ve rahatsızlıkları yaşayan hastaları rahatlatmak için  az ama sık yenmesini önerilmektedir. Böylece hasta midesini bir anda tıka basa doldurmayacağı için şikâyetlerinde de azalma gözlenecektir. Eğer hasta kiloluysa, kilo vermesini sağlayarak midenin sıkışıklığını azaltmak mide rahatsızlığının şikayetlerini azaltacaktır.

Bunun için de ;

Sık sık ama az ve öz yenilmeli (3 ana -3 ara öğün), gazlı ve asitli içeceklerden kaçınılmalı, yemek esnasında içecek içilmemeli, sıvı alımı öğünler arasında yapılmalıdır. Yemekler çok sıcak ya da soğuk olmamalı, yavaş yenmeli ve uzun süre çiğnenmelidir. Mideyi yoracak ve tahriş edecek yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Baharat, turşu, konserveler ve alkollü içeçekler vs… Uzun süre aç kalınılmamalıdır.

Ülser yarasının iyileşmesini yavaşlatacak sigara ve alkolden kaçınılmalı, protein yönünden zengin, A,B,C vitaminlerince zengin gıdalarla beslenerek iyileşme hızlandırılmalıdır. Yemeklerde bitkisel yağlar özellikle zeytinyağı tercih edilmelidir. Mideyi ve bağırsakları fazla yormamak için ve ülser ilaçlarının kabızlık etkisini azaltmak adına posalı (lifli) gıdalar yenmelidir. Tuz, çay ve kahve tüketimi azaltılmalı yerine bitki çayları tercih edilmelidir.

Düzenleme Tarihi: 15.05.2015