Nevüs S.S.S

Nevüs S.S.S

Nevüs’e halk arasında ‘ben ya da et beni’ de denilmektedir. Nevüs, her insanda bulunabilen ve genellikle iyi huylu olan deri lezyonuna verilen isimdir. Her türlü nevüs zaman içinde ve yaşla şekil değiştirebilir ve maling hücre artışı oluşabilir. Bu yüzden düzenli ben (nevüs) kontrolü çok önemlidir ve herhangi bir değişiklik fark edildiğinde vakit kaybetmeden uzman doktora başvurmak gerekir. Fark edilmesi gereken değişimler; renk değişikliği, bende büyüme ve ani küçülmeler; yüzeyde kabuklanma, kaşıntı ve sızıntı şeklinde olabilir.

Düzenleme Tarihi: 28.05.2019

Lazer İle Ben Alma: Radyokoter cihazı yardımıyla oluşturulan radyo frekanslarının ben üzerinde ısı enerjisine dönüşmesi ile ben buharlaştırılır. Bu yöntem estetik kaygıların yüksek olduğu yüz, el ve dekolte bölgelerinde uygun benler için tercih edilir.

Kriyoterapi: -190 derecede nitrojen oksit gazı ya da sıvı azotla uygulanman bir tedavi yöntemidir. Dondurularak benin parçalanması sağlanır.

Cerrahi Müdahale İle Ben Alma: Kanser şüphesi olan ve patolojiye gidecek benler için uygundur. Yüzeydeki benin tamamı çıkarılır ve dikiş atılır. Çıkarılan ben inceleme için patolojiye gönderilir. Cerrahi işlem yapılan yerde ince bir çizgi şeklinde yara izi kalabilir.

Düzenleme Tarihi: 28.05.2019

Alınan benin büyüklüğüne ve yapılan işleme göre çok az bir iz de kalabilir ya da kalmayabilir. Burada kişinin cilt tipi de önemli bir unsurdur.

Düzenleme Tarihi: 28.05.2019