Ortodontik tedavilerde yaşın önemi nedir?

Ortodontik problemler; dişsel problemler (çapraşıklık, eğik dişler, aralıklı dişler, dönük dişler) ve iskeletsel problemler ( üst veya alt çenenin normalden önde ya da geride olması, ön açık kapanış) olmak üzere iki türlüdür. Bu iki problemden sadece biri görülebileceği gibi aynı anda ikisi de görülebilir.

Dişsel problemlerde yaş sınırlaması yoktur. Yani birey kaç yaşında olursa olsun, ağızda sağlıklı kemik ve yeterli miktarda diş varsa ortodontik tedavi görebilir. Çünkü dişler hayat boyu hareket edebilir.

İskeletsel problem varsa tedavide yaş çok önemli bir kriterdir. Erkeklerde büyüme gelişim 17 yaşlarda iyice yavaşlamaya başlarken, kızlarda bu 16 yaş civarındadır. 10-15 yaş arası, iskeletin hızlı geliştiği bir dönemdir ve bu dönemlerde iskeletsel problemler ortodonti uzmanı tarafından kolaylıkla tedavi edilebilir. Üst çenenin geride olduğu bireylerde ise ortodontik tedavi daha erken yaşlarda (7-9 yaş) başlanmalıdır. Bu nedenle ileride oluşabilecek problemlerin önüne geçebilmek için erken yaşlarda çocukların ortodonti uzmanına düzenli olarak muayene olmaları gerekmektedir.