Radyoloji S.S.S

Radyoloji S.S.S

40 yaşından sonra tarama amacı ile her kadına çekilebilir. Ayrıca ailesinde meme CA (meme kanseri) öyküsü olan hastalarda ve doktor muayenesinde kitle şüphesi olan olgulara yaşa bakılmaksızın mamografi çektirilebilir.

Düzenleme Tarihi: 31.05.2019

Normalde yılda bir çektirilebilir. Kontrol amacıyla hekim uygun görürse daha sık çektirilebilir.

Düzenleme Tarihi: 11.06.2019

Dijital ortamda iş istasyonunda değerlendirme yapan radyoloji uzmanından alınır.

Düzenleme Tarihi: 11.06.2019

Klasik mamografide x- ışını memeyi geçerek filme ulaşır, görüntü filme basılır ve yorumlanır.

Dijital sistemde ise ışın memeyi geçip, elektronik detektörler aracılığı ile algılanır. Görüntüler dijital ortamda elde edilip, monitörlere aktarılır. Değerlendirme monitörden yapılır.

Dijital sistemin avantajı radyasyon dozunun düşük, görüntü kalitesinin yüksek oluşudur. İnceleme süresi kısadır. Mikro kalsifikasyonlar ve küçük boyutlu lezyonlar daha kolay ayırt edilirler.

Düzenleme Tarihi: 11.05.2019

Ön hazırlık gerektirmez.

Doğurganlık çağında çekim gerekirse adet dönemini takiben tercih edilmelidir.

Hasta, doktorun mukayese yapabilmesi için varsa eski grafileri de yanında getirmelidir.

 

Düzenleme Tarihi: 11.05.2019

Renkli doopler US sadece bacaklarda olası yetmezliği (varis) açığa çıkarmak için ve skrotumda erken evre varikoseli saptamak için ayakta çekilir.

Meme hastalıklarında kullanılan radyolojik yöntemler sırasıyla; ULTRASONOGRAFİ, MAMOGRAFİ, MEME MRG şeklindedir. Bu yöntemler bazen tek başına, bazen de doğru tanı için tamamlayıcı olarak birkaçı birden kullanılır. Meme kanser taraması dışında memenin tüm hastalıklarında meme radyolojisi kullanılır.

Meme ultrasonu ile iyi huylu, kötü huylu tüm kitlesel lezyonları ve memenin iltihabi hastalıkları tespit edilir.

Meme muayenesi hasta tarafından aylık yapılmalıdır. Kendi memesini tanıyan hasta anormal değişikliklerde doktora beklemeden başvurmalıdır.

Normal radyolojik takip ise yıllık yapılmalıdır.

Neden önemlidir. Erken tanı için önemlidir. Erken evrede yakalandığında kolaylıkla çözümlenebilecek sorun, geç evrede komplike hal alır. Operasyon, Radyoterapi, Kemoterapi vs.

Hemen hemen her hafta ilk tanı meme CA vakası ile karşılaşmaktayız. Hastaya uygun psikolojik destek ile bulduğumuz lezyonun mutlak diğer yöntemlerle adının konulması konusunda uyarımızı yapıyoruz. Sonrasında teşekkür ziyaretine gelen, mesaj gönderen, çok sayıda hastamız var.