Retina Hastalıkları Nelerdir?

  • Sarı Nokta Hastalığı: Sarı nokta hastalığında; hastanın temel şikâyeti, baktığı yerin ortasını görmede zorlanma ya da görüntünün tamamen kaybıdır. Hastalığın başlangıç dönemlerinde özellikle düz çizgilerin kırık ya da eğri görülmesi, karartılar görme ve görüntü kalitesinde azalma sık rastlanılan hasta yakınmalarıdır.
  • Retina Dekolmanı: Retina dekolmanı retinada oluşan yırtık ve deliklerden normalde gözün içini dolduran vitreus sıvısının retina altına geçmesi sonucunda olur.
  • Retina Yırtılması: Gözün içini dolduran orta-yoğunlukta jele benzeyen bir yapıya sahip "vitreus" adlı madde zaman içinde büzüşme gerçekleşebilir. Bu madde gözün arka duvarından retinaya sıkıca birleşik bir halde yer alır. Vitreusun bu büzüşmesi sırasında retinanın çekilerek zar yapısındaki zayıf noktalarında yırtıklar meydana gelebilmektedir.
  • Göz İçi Kanamaları: Özellikle şeker hastalarında görülen bu durum, kendiliğinden olabileceği gibi damar çatlamalarıyla retina yırtılmalarıyla birlikte de görülebilir. Tedavi edilmediği durumlarda görme kayıplarına sebep olabilmektedir.
  • Makuler Hole ya da Delik: Gözümüzde detaylı ve renkli görmeyi sağlayan merkezimiz olan makula'da delik oluşması durumudur. Vitrektomi cerrahisi ile tedavisi mümkündür.
  • Epiretinal Membran veya Zar: Görme merkezimizde yer alan makula bölgesinde zar oluşumudur. Sebebi çoğu zaman yaşa bağlansa da diyabet, damar tıkanıklıkları, tümörler ya da retina dekolmanları da bunda etkili olabilmektedir.

Düzenleme Tarihi: 18.06.2015