Sağlık Rehberi

Keratokonus

Normalde yuvarlak ve dışa bombeli korneanın sivrilmesi ve koni şekline gelmesidir. Normalden fazla sivrilen kornea tabakası zamanla ışığın düzgün kırılmasını sağlayamaz, düzensiz astigmata sebep olarak görme seviyesini giderek bozar. 


Keratokonus belirtileri nelerdir? 

Keretakonusun ilk bulgusu görme bulanıklığıdır. Ayrıca şikayetler arasında ışık hassasiyetinde artış, kamaşma, gece görüşünde azalma, baş ağrısı, okuma zorluğu, çift görme, yanma, batma ve kızarıklık hastalığın en sık gözlenen bulgularındandır. Karetakonus rahatsızlığı, görme kalitesini ileri düzeyde düşürmesi sebebiyle hastanın hayat kalitesini bozar.  
 

Keratokonus nedenleri? 

  • Keratokonus sıklıkla erken yaşlarda fark edilir, nadiren yirmili ya da daha geç yaşlarda da açığa çıkabilir. 
  • Genetik yatkınlık
  • Alerjik konjoktivit yüzünden gözün devamlı ovalanması
  • Uzun süre göze baskı oluşturacak şekilde uyuma alışkanlığı 


Keratokonus nasıl teşhis edilir? 

İlerlemiş karetokonus standart göz muayenesinde rahatlıkla anlaşılabilir. Başlangıç aşamasında ise, topografi gibi ileri kornea tetkikleri ile anlaşılmaktadır. Bununla beraber muayene sonucunda gözlük numarası sık değişiyorsa, aşırı astigmat, gözlüğe rağmen görme en üst seviyeye ulaşmıyorsa çocuklukta alerjik bir göz hastalığı öyküsü ailede genetik yatkınlık varsa detaylı bir göz muayenesi teşhis için şarttır. 
 

Keratokonus tedavi yöntemleri nelerdir? 

Uygun tedavi yöntemi gözün yapısı ve hastalığın seyrini değerlendiren hekim tarafından belirlenir. Tedavinin başarısı, hekimin uzmanlığı, hastalığın evresi, ileri teknoloji ile birlikte kullanılan cihaz ve ürünlerin güvenirliğine bağlıdır. 
 

Gözlük

Erken aşamada kullanılabildiği gibi tedavinin her aşamasında da kullanılabilmektedir. Gözlük tamamen görüşün iyileşmesi için takılır ve karetokonusun ilerlemesini durdurmaz. İlerleyen vakalarda düzensiz olan astigmatı gözlük reçetelerinin sık sık yenilenmesine ve hastaların hayatlarından memnun olmamalarına sebep olabilir. 
 

Kontakt Lens 

Gözlük takmak istemeyen veya gözlükten sonuç alamayan hastalara erken dönemdeki karetokonus için özel lensler verilebilir. İlerleyen aşamalarda ise, gaz geçirgen ve yarı sert karetokonus lensleri kullanılabilir.  Bu lensler, görüşün iyileştirilmesini sağlarken göz tarafından iyi tolere edilmeyebilirler. Lens kullanımı karetokunusun iyileşmesine etki etmeyeceği gibi uzun süreli kullanımda kornea ile lens teması nedeniyle hastaların korneasında tahrişe yol açabilir. Ayrıca hastalığının ilerlemesinin fark edilmesine engel olabilir. 
 

Cross Linking

Keratokonusun ilerlemeye devam ettiği durumlarda hastaya ameliyat ortamında uygulanan bir yöntemdir. Hastanın kornea kalınlığının uygun olması son derece önemlidir. Bu tedavide, göz anestezik damla ile önce uyuşturulur. Daha sonra hastanın korneası üstüne çok küçük dozda B2 vitamini damlatılır. UVA ışıkları ile birlikte uygulanan ve kısa süren bu işlem korneanın incelen ve zayıflayan kolajen yapıya sahip dokusunun güçlendirerek keratokonusun ilerleme hızını yavaşlatabilir ve hatta durdurabilir. Bu işlem sonrasında hastalar genellikle bir hafta içinde günlük yaşantılarına geri dönebilirler.