Sarı Nokta Nedir?

Sarı Nokta (Makula), retinanın belli bir bölgesinin adıdır ve bu bölgede görülen bozukluklara sarı nokta hastalığı adı verilmektedir. En sık görülen türü Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu, görülme sıklığı genellikle 55-65 yaş üzerinde artan bir rahatsızlıktır.

Sarı Nokta (Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu) Amerika’da en sık görülen körlük nedenlerinden biri olarak karşımıza çıkar.

Sarı Nokta Belirtileri Nelerdir?

Yıllar içinde dokuların yaşlanmasıyla birlikte makula bölgesindeki hücreler işlev kaybına uğrar ve o bölgede drusen adı verilen birikintiler görülür. Doku bozulması arttıkça hastanın da özellikle merkezi görme kalitesi bozulur. Belirtiler çarpık ve yamuk görme, düz çizgilerde kırıklanma gibi ortaya çıkarken objeleri olduğundan küçük ya da büyük görme şikâyetleri de olabilir.

Sarı Nokta yavaş ya da hızlı ilerleyebilen bir hastalıktır.

Sarı Nokta Kimlerde Görülür?

Sarı Nokta hastalığı, hastanın görüş kalitesini etkilediğinden ve görme kaybına kadar gidebildiğinden retina hastalıkları içinde önemli bir yer tutar. Hastanın yaşı ne kadar ileriyse hastalığın görülme riski de o kadar artacaktır. Bunun dışındaki genetik faktörler güneş ışınları, alkol ve sigara kullanımıdır.  Kandaki yağ düzeylerinin, kolesterol düzeylerinin yüksek olduğu hastalarda da sarı nokta hastalığının görülme riski yüksek olacaktır.

Sarı Noktada Koruyucu Önlemler

Sarı nokta hastalığının oluşmasını önlemek kesin olarak mümkün değildir. Vitamin açısından zengin besinler tüketmek, kesinlikle sigara içmemek ve %100 UV korumalı güneş gözlüğü kullanmak gibi önlemler alınması hastalığın seyrini yavaşlatarak etkilerini azaltabilir. 

Sarı Nokta Çeşitleri

Sarı Nokta (Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu) hastalığının kuru ve yaş olmak üzere iki tipi bulunur. Kuru olan tipi hastaların yaklaşık yüzde 80’inde görülür. Dokuyu kurutarak ve yavaş bir şekilde ilerleme gösterir.

Yaş tipinde ise makula bölgesinde yeni damar oluşumları görülür. Hastalarda çarpık ve yamuk görme şikâyetlerinde artış olur. Düz çizgilerde kırılmalar bariz hale gelir. Yamuk görme, bombeli veya çukur görme şikâyetleri baş gösterebilir. Hastalığı yaş tipi daha hızlı bir ilerleme gösterir ve ani görme kayıplarına yol açabilir.

Sarı Noktada Teşhis

Sarı Nokta hastalığında erken tanı için periyodik olarak göz muayenesi yapılması önem arz eder. Rutin muayene esnasında görme keskinliğinin değerlendirilirken ayrıntılı bir retina muayenesi mutlaka yapılması gerekir. Düzenli muayeneler ve belirtilern takibi ile erken teşhis mmkün olur; tedavi daha hızlı planlanabilir.

Düzenli doktor kontrollerine ek olarak kareli kâğıt testi olarak adlandırılan test evde herkes tarafından kolayca uygulanabilmektedir.

Sarı Nokta Nasıl Tedavi Edilir?

Sarı Nokta hastalığı sonucu kalıcı görme kaybı tehlikesi bulunduğundan acil olarak tedavi edilmesi gerekir. Hastalığın kuru tipinde belirtileri azaltan ve hücre kaybını yavaşlatıcı bazı vitamin ve ilaç takviyeleri uygulanabiliyor. Bu ilaçlar hastalığı kesin olarak tedavi edemese de ilerlemesini yavaşlatmakta etkili olabiliyor.

Yaş tip sarı nokta hastalığı tedavisinde ise görme hücrelerini tahrip etmeden yalnızca oluşan patolojik damarları yok eden lazer tedavisi ve ek olarak damarlanmaya baştan engel olarak kanama ve sıvı oluşumunu gerileten göz içi ilaç enjeksiyonlar uygulanabilmektedir.

Sarı Noktada İlaç Enfeksiyonu Uygulaması

Sarı Nokta hastalığının tedavisinde tıp dünyası eski dönemlere oranla çok daha ileri safhada bulunmaktadır. Günümüzde bu hastalığın tedavi sürecinde en çok kullanılan yöntemlerden biri olan göz içi ilaç enjeksiyonları sayesinde patolojik damar oluşumunu engellemek veya yavaşlatmak mümkün olmaktadır. Bu tedavi genellikle tekrarlanan enjeksiyonlar şeklinde gerçekleştirilmektedir. Tedavi sürecinde Sarı Nokta hastalığının ilerleme hızını düşürmeye odaklanılmaktadır.

Sarı Nokta Rahatsızlığını Neler Tetikler?

1. Etken; UV ışınları: Aşırı ultraviyoleye maruz kalmanın gözdeki sarı nokta bölgesi üzerindeki etkisini yaz aylarında güneşe ilk çıktığında cildin kızarma, yanar, kaşınma ve acı gibi etki göstermesine benzetilebilir. Maruz kalmanın senelere yayılması ve birikmesi, sarı nokta bölgesi üzerinde katlanarak büyüyen bir negatif etki oluşturur.

2. Etken; Yetersiz Beslenme: Yanlış ve dengesiz beslenme sonucu vücut ihtiyacı olan vitamin, mineral gibi birçok destek elementini yeterli derecede alamadığı için her türlü hastalığa açık hale gelmektedir. Bunun olmaması için birçok sebze, meyve ve balık ürününde bulunan eser elementlerin devamlı olarak alınması gerekmektedir.

3. Etken; Sigara:  Sarı nokta bölgesinin savunma sistemi çok iyi ve sağlam olmasına rağmen düzenli sigara kullanımı bu sağlam sistemin çökmesine sebep olmakta de deformasyona sebep olmaktadır.

4. Etken; Yaşlanma: Fiziksel yaş alma ile birlikte her organ gibi göz de yaşlanmaya ve işlev kaybına uğramaktadır. Yaşa bağlı doku bozulması ile birlikte Sarı Nokta hastalığı görülme olasılığı da artar.

5. Etken; Genetik Profil: Her türlü fiziksel rahatsızlıkta olduğu gibi genetik yatkınlık Sarı Nokta hastalığında da bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu etkene karşı alınacak bir önlem olmadığı için sigara kullanmamak, dengeli beslenmek ve güneş gözlüğü kullanmak gibi yaşam alışkanlıkları ile Sarı Nokta hastalığına karşı önlem alınabilir.

Sarı Noktada Test Uygulanır mı?

Sarı nokta hastalığının erken teşhisi bakımından oldukça önemli olan kareli kâğıt testi olarak da bilinen Amsler Grid testini her hasta kendi evinde kolayca uygulayabilmektedir. Özellikle 40 yaş ve üzerindeki herkesin düzenli olarak bu testi yapmaları hastalığın ilerleme sürecini gözlemlemek konusunda büyük önem taşır.

Düz olan çizgilerde bozukluklar algılama ve bozukluğun her geçen gün artması veya değişkenlik göstermesi şikâyetleri olduğunda uzman bir hekime başvurulması gerekmektedir.

 

Düzenleme Tarihi: 13.06.2019