Şaşılık Tedavisinde Hangi Yöntemlere Başvurulur?

Şaşılığın pek çok farklı sebebi olabildiği için tedavisi de kişiden kişiye değişebilir.

Gözlükle Tedavi

Kimi şaşılıklar kırma kusuruna bağlı olarak oluşur ve gözlükle tedavi edilebilir. Kullandıkça gözdeki şaşılık düzelir.

Kapama Tedavisi

Bu tedavi yöntemi hastanın gözünde tembellik var ise yapılabilir. Sağlıklı göz belirli aralıklarla kapatılarak tembel gözün çalışması sağlanır.

Ortoptik tedavi (CAM)

Bu tedavi her iki göze görme yeteneğini ve derinlik hissini tekrar kazandırmak için göze uygulanan bilgisayar destekli egzersizlerden oluşmaktadır ve bir nevi fizik tedavidir. Bu tedavi şaşılık tedavi edilebildiği gibi, araba sürerken, futbol ve masa tenisi gibi mesafe ve zaman ayarlaması gereken sporlarla uğraşırken daha rahat ve başarılı olmamızı sağlar.

Cerrahi müdahale

Uygulanacak yöntem şaşılığın tipine ve derecesine göre değişiklik gösterir. Bu tedavi ile gözümüzde bulunan 6 adet kastan bazılarının kuvveti arttırılarak, bazılarının azaltılarak ya da bazılarının etki noktaları değiştirilerek yapılır. Şaşılık ameliyatları çocuklarda genel anestezi ile erişkinlerde ise lokal ya da genel anestezi ile yapılabilmektedir.

Botoks

Felçli hastalarda oluşan şaşılıklarda, ameliyat olmuş fakat tam düzelme olmamış hastalarda, guatra bağlı gözünde şaşılık oluşmuş hastalarda botoks etkilidir ve tedavi amaçlı kullanılabilir. Şaşılığın sürekli ya da geçici olmasına göre tedavi tekrarlanabilir.

Düzenleme Tarihi: 22.06.2019