Sinüzit ve KBB S.S.S

Sinüzit ve KBB S.S.S

Akut sinüzitler; üst solunum yolu enfeksiyonunu takiben oluşabilir. Kronik sinüzitler ise; burun kemik eğrilikleri, burun etlerinde büyüme gibi anatomik problemlerle birliktedir. Kesin tanı için sinüs tomografisi çektirmek gerekir.

 

Islak saç doğrudan sinüzit sebebi değildir ancak ıslak saç kış aylarında gribal enfeksiyona sebebiyet verebilir. Bu da sonraki süreçte akut sinüzit oluşmasına yol açabilir.

Birbirlerinden tamamen bağımsız iki hastalık olup, belirtileri benzerlik göstermektedir; muayene olmadan bunları ayırma olasılığı yoktur. Baş ağrısı, burun ve geniz akıntısı, öksürük, yorgunluk ve kulakta doluluk hissi gibi.

Hastada kronikleşen bazı belirtiler devam ediyorsa, ilaç tedavisine rağmen burun ve geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı ve koku alamama gibi şikayetler devam ediyorsa paranasal sinus tomografisi çekilerek FESS(Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi) karar verilir ve nadiren de olsa çocuklara da uygulanabilir.

Operasyonu sırasında herhangi bir komplikasyonla karşılaşılmayan bir hastada, 3. Günün sonunda normal yaşantısına dönebilir. Hastanın ilk kontrolü ve varsa tamponun çıkarılması da 2- 4 gün arası gerçekleşir. Cerrahi işlem sonrası doktorun önerdiği kimi ilaçlar bir süre daha kullanılmaya devam edilir.