Sinüzit ve KBB S.S.S

Sinüzit ve KBB S.S.S

Akut sinüzitler; üst solunum yolu enfeksiyonunu takiben oluşabilir. Kronik sinüzitler ise; burun kemik eğrilikleri, burun etlerinde büyüme gibi anatomik problemlerle birliktedir. Kesin tanı için sinüs tomografisi çektirmek gerekir.

Düzenleme Tarihi: 28.05.2019

Islak saç doğrudan sinüzit sebebi değildir ancak ıslak saç kış aylarında gribal enfeksiyona sebebiyet verebilir. Bu da sonraki süreçte akut sinüzit oluşmasına yol açabilir.

Düzenleme Tarihi: 28.05.2019

Birbirlerinden tamamen bağımsız iki hastalık olup, belirtileri (baş ağrısı, burun ve geniz akıntısı, öksürük, yorgunluk ve kulakta doluluk hissi gibi…) benzerlik göstermektedir. Muayene olmadan kişinin kendi kendine bunları ayırma olasılığı yoktur.

Sinüzit; burun çevremizin etrafında yer alan kemik boşluklarını dolduran mukozanın iltihaplanması durumudur. Baş ve yüz ağrılarının yanı sıra kendisini geçmeyen burun ve geniz akıntısı, inatçı öksürük nöbetleri, yüzde ve göz altlarında doygunluk hissi ve basınç, nefeste kötü koku, diş ağrısı, mide bulanması, koku almada kayıplar, yorgunluk ve uzun süre iyileşmeyen grip ve nezle vakaları ile belli eder.

 

Rinitte ise burun boşluğunun kaplayan mukoza zarları ve burun boşluğu ile sinüs boşlukları arasında geçişi sağlayan kanallar şişer. Alerjik olan ve olmayan şeklinde iki ayrı çeşidi vardır. Alerjik Rinitte ise vücudumuzca yabancı olarak algılanan polen, toz, hayvan kılı ,ev akarları burnumuzda bulunan mukoza zarına yapıştığı anda kimyasal bir reaksiyona sebebiyet vererek, oradaki damarları genişletir. İlk önce burun tıkanması/nefes almada güçlük, sonrasında hapşırma, burun kaşıntısı ve geniz akıntısı oluşur. Alerjik olmayan rinitte ise sıklıkla daha çok burun tıkanıklığı görülür. Sigara dumanı, havadaki basınç ve sıcaklık değişiklikleri rinite sebep olmaktadır.Tüm bu rahatsızlıkları tedavisi doğru teşhis ile mümkündür.

Düzenleme Tarihi: 28.05.2019

Hastada kronikleşen bazı belirtiler devam ediyorsa, ilaç tedavisine rağmen burun ve geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı ve koku alamama gibi şikayetler devam ediyorsa paranasal sinus tomografisi çekilerek FESS(Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi) karar verilir ve nadiren de olsa çocuklara da uygulanabilir.

Düzenleme Tarihi: 28.05.2019

Operasyonu sırasında herhangi bir komplikasyonla karşılaşılmayan bir hastada, 3. günün sonunda normal yaşantısına dönebilir. Hastanın ilk kontrolü ve varsa tamponun çıkarılması da 2- 4 gün arası gerçekleşir. Cerrahi işlem sonrası doktorun önerdiği ilaçlar bir süre daha kullanılmaya devam edilir.

Düzenleme Tarihi: 28.05.2019