üveit

Göz içi enflamasyonu( iltihaplanması) ile kendini belli eden bir hastalıktır.

Üveit Nedir?

Gözümüzü minik bir topa benzetirsek, bu topun içinde jel benzeri bir sıvı bulunmaktadır ve bu sıvı 3 farklı tabakayla korunur; en dıştaki sklera, en içteki retina ve ortada da uvea. İşte bu orta kısımda bulunan uveanın iltihaplanmasına üveit denir. Bu orta kısımda yani uvea da gözü besleyen damarlar bulunmaktadır ve buranın iltihaplanması tüm göz dokularına etki etmektedir.

Görme duyusuna ciddi şekilde hasar verebilen; katarakt, göz tansiyonu gibi rahatsızlıklara sebebiyet veren ve hatta körlüğe kadar gidebilen bu hastalığın, erken tanı ile tedavisi oldukça basittir. Üveit uzmanlık gerektiren bir rahatsızlık olduğundan belirtiler görüldüğünde vakit kaybetmeden alanında uzman bir göz doktoruna muayene olmak gerekir. Hastalığın gelişim seyri hızlıdır ve vaktinde teşhis çok önemlidir.

Üveitin Belirtileri Nelerdir?

Üveit genelde genç yaşlarda görülen( 20-40 yaş aralığında), daha çok kadınlarda rastlanan, kişinin verimli iş ve sosyal yaşamını etkileyen önemli bir hastalıktır. En belirgin belirtileri ışıktan rahatsız olma, net görememe, gözde aşırı kızarıklık ve ağrıdır. Kırmızı göz görüntüsü bariz bir şekilde görünebilmektedir. Bunun yanı sıra üveitin göz de görüldüğü yere göre belirtileri farklılaşabilir.

Örneğin gözün ön tarafında yer alan üveitte gözlerde kızarma ve bulanık görme, göz çevresinde ağrı, ışığa hassasiyet ve uçuşmalar şeklinde görülürken, arka bölümde görülüyorsa daha çok görüntünün bulanıklaşması şeklindedir. Üveit görme merkezinde yoğunlaşırsa ani görme azalmaları ve doku hasarına bağlı olarak kalıcı görme kaybı oluşur.

Üveitin Nedenleri Nelerdir?

Üveit görülen hastaların %50’sinde hastalığı tetikleyen ya da başlatan belli başlı bir sebep yokken diğer %50’sinde ise vücuttaki bir başka hastalığın uzantısı olarak da karşımıza çıktığını görüyoruz. Yani üveit sadece göz hastalığı olmayabilir.

Özellikle otoimmün hastalıklarla örneğin romatizmal hastalıklarla birlikte seyredebildiği gözlemlenmiştir. En sık karşılaşılan durum, Behçet Hastalığı’ dır. Bu sebepten üveiti olan bir hasta için sadece göz muayenesi yeterli olmayacak ve sağlık durumuyla genel bir değerlendirme yapılması, pek çok olguya bakılması uygun olacaktır.

Bunun yanı sıra her hastalıkta olduğu gibi stres ve sigara kullanımı da bu hastalığı tetikleyebilmektedir.

Üveit Tanısı Nasıl Konulur?

Üveitin belirtileri, diğer göz rahatsızlıklarındaki belirtilerle hemen hemen aynıdır, burada kişinin gözlemci ve dikkatli olması gerekmektedir. Kişi belirtilerden şüpheleniyorsa vakit kaybetmeden bir göz hekimine muayene olmalıdır. Yapılan fiziksel muayene de tanı hekim tarafından konulacaktır.

Üveit Tedavisi

Tedaviye başlamadan önce ilk olarak üveitin gözün hangi bölümünde görüldüğü tespit edilir sonra başka sistematik bir rahatsızlıkla bağlantısının olup olmadığına bakılır. Tüm bunlardan sonra hastalığın durumuna ve kişiye göre tedaviye başlanılır.

Ön üveitlerde damla tedavisi uygulanırken(steroid içerikli ve göz bebeğini büyüten damlalar), arka üveitlerde ise göze yapılan iğneler ya da ağız yoluyla alınan bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlardan bahsedebiliriz. Bu hastalığın tedavisinde cerrahi bir işlem uygulanmaz. Hastalık kroniktir ve tedavisinde zamana yayılarak ilerlenir.

Bu hastalar yaşam boyu doktor kontrolünde olmak durumundalardır çünkü hastalığın tamamen ortadan kalkması mümkün değildir. Rutin ve düzenli kontroller hastalığın sonraki yıllardaki seyri için de çok önemlidir.

Düzenleme Tarihi: 22.06.2019