vitrektomi

Vitrektomi Nedir?

Vitrektomi adı verilen cerrahi operasyonlar gözün özellikle arka segmentinde oluşan hastalıkların tedavi edilmesinde tercih edilen yöntemlerdir. Vitreus adı verilen ve gözün içini doldurarak göze doğal yapısını veren jel yoğunluğundaki şeffaf doku gözün arka kısmına cerrahi müdahale yapılmasını engellediğinden bu yapıyı bulunduğu yerde ayırarak bir kısmı veya tamamı boşaltılması gerekebilir.

Vitreusun boşaltılması, retinaya ve burada oluşan bozukluklara müdahale şansı verir. 0.5 mm den daha küçük bir keşiden gözün içerisine girilir ve gözün arka kısmındaki boşluğu dolduran vitreus bulunduğu yerden ayrılarak boşaltılır. Vitrektomi ameliyatı sonrası boşaltılan vitreusun yerini hümoraköz da denilen göz içi salgısı alır.

Vitrektominin Amacı Nedir?

Vitrektomi ameliyatları yaklaşık 60 senedir uygulanan bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Vitrektomi ameliyatı ile günümüzde gerek acil müdahale gerektiren göz deformasyonları gerekse de sistemin hastalıklara bağlı olarak açığa çıkan göz problemleri tedavi edilebilmektedir.

Vitreus içindeki kanamalar, göz içine yabancı cisim girmesi veya enfeksiyon varlığı, görme olayının oluştuğu retina dokusuna zarar vererek görme fonksiyonunu bozuyorsa, vitrektomi ile bunun düzeltilmesi gerekir. Vitrektomi ameliyatı sonunda retinanın (gözün sinir ağı tabakası) doğal anatomik yapısına kavuşturulması amaçlanmaktadır.

Vitrektomi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Vitrektomi ameliyatları ile tedavi gerektiren hastalıkların tedavi edilmemesi durumunda görmenin ve göz organının geri dönüşsüz bir şekilde kaybedilmesi durumu oluşabilir. Aşağıda sayılan durumlardan birine sahip bir hasta zamanla ışık hissi kaybı ve gözün sönmesi gibi sorunlar ile karşılaşabilir.  Virektomide esas amaç bu gibi durumların önüne geçmek ve ilk operasyonda başarı sağlamaktır. Patolojinin büyüklük ve hassasiyetine göre operasyon tekrarlanabilir.

Vitrektomi ameliyatlarında operasyon sonrası görme oranının iyileşmesinin tahminini yapmak oldukça zordur. Şeker veya hipertansiyon gibi göz içi jel yapısı ve retina tabakasına doğrudan etki eden rahatsızlık ya da bir göz hastalığı olması durumunda medikal veya lazerli tedavi yöntemleri uygulanabilir. Fakat nihayetinde söz konusu hastalığın ilerlemesi durdurulamıyor ise olguya vitrektomi ile müdahale edilmektedir.

Vitrektomi operasyonu gerektiren başlıca durumlar:

 • Göz yaralanmaları

 • Göz içinde oluşan kanamalar

 • Enfeksiyona bağlı problemler

 • Göz içine yabancı cisim girmesi

 • Sinir ağında oluşan zarlar

 • Retina dekolmanı

 • Retina yırtığı

 • Makula deliği

 • Katarakt ve diğer göz ameliyatları sonrası göz içi enfeksiyonlar

 • Katarakt cerrahisi sonrası göz içinde lens kalıntısı komplikasyonu

 • Şeker hastalığına bağlı göz problemleri

 • Daha önce uygulanan göz problemleri

 • Uzun süre tedavi gören prematüre bebeklerde

Vitrektomi Uygulaması Nasıldır?

Teknolojideki gelişmeler tıpta, özellikle de göz sağlığı uygulamalarında yeni ve çok daha konforlu tanı ve tedavi süreçlerinin geliştirilmesinde etkendir. Göz sağlığının korunmasında uygulanan önemli bir cerrahi bir uygulama olan vitrektomi ameliyatı; mikro cerrahi yöntemi ile uygulanmaktadır.

Mikro cerrahi yönteminde göz organının arka yapısını görmeyi sağlayan özel mercekler ve görüntüleme sistemleri de kullanılmaktadır. Anestezi uygulaması altında gerçekleştirilen vitrektomi ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır.

Bazı göz problemlerinin tedavisinde müdahale alanı oldukça kısıtlı olmaktadır. Özellikle gözün arka bölgesinde uygulanacak ameliyatlarda pars plana vitrektomi gerçekleştirilmektedir. Pars plana vitrektomi uygulaması genellikle; retina dekolmanı, hemoraji, şeker hastalığına bağlı göz problemleri ve membranların tedavisinde uygulanmaktadır.

Vitrektomi Ameliyatı

Sağlık teknolojisindeki yenilikler, özellikle de göz sağlığı uygulamalarında çağdaş ve çok daha konforlu teşhis ve tedavi süreçlerinin yaşanmasına kapı açmaktadır. Göz sağlığının korunmasında uygulanan en önemli cerrahi girişimlerden biri olan Vitrektomi; mikro cerrahi yöntemi ile uygulanmaktadır.

Bu yöntemde gözün arka kısmını görmeye olanak veren özel mercekler ve görüntüleme sistemleri de kullanılmaktadır. Ameliyat sırasında, daha önce lazer veya iğne yapılmış, çeşitli nedenlerle zarar görmüş veya travma oluşmuş retina tabakasındaki hasar düzeltilmeye çalışılır. Özetle vitrektomi ameliyatı ile yenilenme şansı olmayan dokuların tamiri yapılmaktadır. Son zamanlarda dikiş işlemi gerekmeksizin operasyonun tamamlanabildiği vitrektomi yöntemleri sayesinde en az yan etki ve daha kısa iyileşme süresi sunan dikişsiz cerrahi operasyonlar uygulanmaktadır.

Vitrektomi Ameliyatı Sonrası

Vitrektomi uygulaması sonrası göz bir bandaj ile kapatılır.  Göz bölgesi çarpma, düşme veya darbe alma gibi olaylardan maksimum derecede korunmalıdır. Vitrektomi sonrasında ağrı, batma hissi, yanma hissi, kızarıklık gibi durumlar gözlenmekte ve olağan karşılanmaktadır.  Doktor tarafından önerilen ilaç tedavisinin uygulanması ameliyat sonrası komplikasyonların önüne geçmek adına önem taşımaktadır. Ameliyat sonrasında 1 hafta süre ile su ile temas olmamalı ve göz temizliğine dikkat edilmelidir.

Uygulamayı gerçekleştirecek olan doktorun tecrübesi ve uzmanlığı, ameliyatın tüm risk faktörlerinin önüne geçilerek nitelikli bir şekilde uygulanması ve operasyon sonrasında göz bakımının özenli bir şekilde yapılması; Vitrektomi ameliyatının başarısına doğrudan etki etmektedir.

Vitrektomi Ameliyatı Sonrası Başarı

Vitrektomi ameliyatında fonksiyonel başarı, dokuların iyileştirilerek görme oranının geri kazandırılması veya korunması olarak düşünülebilir. Yenilenme özelliği bulunmayan sinir dokusu olan retinada oluşacak görme düzeyi ancak ameliyat sonraki süreçte tam olarak gözlemlenebilmektedir. Ortaya çıkan sonuç görmeyi sağlayan hassas dokunun operasyon öncesinde ne kadar hasarlı olduğu ile doğrudan alakalıdır. Ameliyat öncesi dokudaki hasar az ise operasyon sonrası görme artışının yüksek olması beklenir. Fakat retina dokusundaki hasar beklenenden fazla ise görme seviyesinde artış hayal kırıklığı yaratabilir.