Vitrektomi Nedir?

Vitrektomi nedir

Göz oldukça hassas yapıda olmasına karşın işlevsel açıdan büyük önem taşıyan organlardır. Göz sağlığının korunması için gerek beslenme gerekse de yaşam tarzı (ekran kullanımı) gibi faktörlere de dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra gözün fiziksel yapısının korunması da göz sağlığını koruyucu önemli etmenler arasındadır.

Gözün organın iç yapısı jel kıvamındaki bir madde ile doludur. Bu madde ise vitreus olarak tanımlanmaktadır. Gözdeki deformasyona uğramış ya da yeni oluşmuş damarlar oldukça hassas yapıda olmaları sebebi ile vitre içinde kanama oluşturabilmektedir. İnsanların günlük yaşamlarındaki görme alanları içerisinde bulunan küçük siyah noktalar söz konusu kanamalar nedeni ile açığa çıkmaktadır. Bazı durumlarda ise kanama oldukça yoğun olmakta ve görme alanının tamamını kaplamaktadır. Doğru zamanda nitelikli tedavi yöntemi uygulanmadığında ise cerrahi yöntemlere başvurmak gerekebilmektedir. Bu cerrahi uygulama ise vitrektomi olarak adlandırılmaktadır.

Vitrektomide Amaç Nedir?

Vitreus; göz organın yaklaşık 2/3 hacmini oluşturmaktadır. Göze şeklini veren bu jel yapı vitrektomi ameliyatları sırasında boşaltılmaktadır. Vitreus yapısı boşaltılan uygulamalarında bir tür göz içi salgısı olan hümöraköz ile doldurulmaktadır.

Vitrektomi ameliyatları yaklaşık 60 senedir uygulanan bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Vitrektomi ameliyatı ile günümüzde gerek acil müdahale gerektiren göz deformasyonları gerekse de sistemin hastalıklara bağlı olarak açığa çıkan göz problemleri tedavi edilebilmektedir.

Vitrektomi Uygulaması

Vitrektomi ameliyatının uygulandığı hastalıklar ve problemler şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Göz yaralanmaları

- Göz içinde oluşan kanamalar

- Enfeksiyona bağlı problemler

- Prenetinalmembran

- Retina dekolmanı

- Makula hole

- Makula deliği

- Şeker hastalığına bağlı göz problemleri

- Daha önce uygulanan göz problemleri

- Uzun süre tedavi gören prematüre bebeklerde

Vitrektomi Uygulaması Nasıldır?

Teknolojideki gelişmeler tıpta, özellikle de göz sağlığı uygulamalarında yeni ve çok daha konforlu tanı ve tedavi süreçlerinin geliştirilmesinde etkendir. Göz sağlığının korunmasında uygulanan önemli bir cerrahi bir uygulama olan vitrektomi ameliyatı; mikro cerrahi yöntemi ile uygulanmaktadır.

Mikro cerrahi yönteminde göz organının arka yapısını görmeyi sağlayan özel mercekler ve görüntüleme sistemleri de kullanılmaktadır. Anestezi uygulaması altında gerçekleştirilen vitrektomi ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır.

Bazı göz problemlerinin tedavisinde müdahale alanı oldukça kısıtlı olmaktadır. Özellikle gözün arka bölgesinde uygulanacak ameliyatlarda pars plana vitrektomi gerçekleştirilmektedir. Pars plana vitrektomi uygulaması genellikle; retina dekolmanı, hemoraji, şeker hastalığına bağlı göz problemleri ve membranların tedavisinde uygulanmaktadır.

Vitrektomi Sonrası Süreç

Vitrektomi uygulanan göze ameliyat sonrasında bir bandaj yerleştirilmektedir. Bu bandajın doktor kontrolüne kadar olan süre boyunca çıkarılmaması gerekmektedir. Aynı zamanda göz bölgesi çarpa, düşme ya da darbe alma gibi travmatik olaylardan maksimum derecede korunmalıdır.

Vitrektomi sonrasında;

- Ağrı

- Batma hissi

- Yanma hissi

- Kızarıklık gibi durumlar normal karşılanmaktadır.

Ancak doktorun önerdiği ilaçların kullanımı aksatılmamalıdır. Ameliyat sonrasında olası komplikasyonların önüne, ilaçlar sayesinde geçilebilmektedir.

Vitrektomi Sonrası Dikkat!

- Göz hijyenine dikkat edilmelidir.

- Göz organına baskı uygulanmaması gerekmektedir.

- Bandaj doktor kontrolünde çıkarılmalıdır.

- Ameliyat sonrasında 1 hafta süre ile su ile temas olmamalıdır.

- Doktor kontrolü ertelenmemeli, önerilen ilaçlar aksatılmadan kullanılmalıdır.

- Göz içerisine hangi maddenin verildiği bilgisi doktordan alınmalıdır.

- İstirahat ve uyku pozisyonu doktora danışılarak belirlenmelidir.

- İlaç kullanımına rağmen ağrı hissi geçmiyor ve daha da artıyor ise mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Vitrektomi ameliyatının başarısı etkileyen faktörler; uygulamayı gerçekleştirecek olan doktorun tecrübesi ve uzmanlığı, ameliyatın tüm risk faktörlerinin önüne geçilerek nitelikli bir şekilde uygulanması ve ameliyat sonrasında göz bakımının nitelikli bir şekilde uygulanması gerekmektedir.