Vitreolizis Nedir?

Zaman içinde veya aniden gözünüzün önünde görünmeye başlayan ufak koyu renk cisimcikler olarak ortaya çıkan; “Göz uçuşması” olarak da tanımlanan “Dejeneratif Vitreus” göz rahatsızlığı, lens ile retina arasında bulunan ve genç yaşlarda tamamen saydam olan vitreus sıvısının, göz yaş aldıkça bozularak şeklini ve sıvılaşma formunu kaybetmesi neticesinde meydana gelmektedir.

Dengeli vitreus sıvısının yokluğu, kollejen liflerin çökmesine yol açarak uçuşmaya neden olan cisimcikleri oluşturur. Bu cisimcikler retina üzerinde gölge yaparak lekeler, iplikler veya örümcek ağlarına benzer görünüme neden olur. Uçuşmaların, göz hareketleri ile hareketlenmekte ve ortaya geldiklerinde geçici bulanık görme ve parlamaya neden olup, araba kullanma, okuma ve yakın işlerde zorlanmaya neden olabilir. Genelde gökyüzü gibi açık renkli bir alana bakıldığında dikkati çekmektedir.

Günlük hayatta kişiyi rahatsız edebilen, bugüne kadar bir tedavi seçeneği bulunmayan bu rahatsızlığı artık lazerle gidermek mümkündür.

Vitreolizis Muayenesi

Gözün arkasında yer alan sıvı kesesinin içindeki küçük cisimciklerin oluşturduğu gölgeler, uçuşmalara neden oluyor ve her 10 kişiden 7'sinin hayatını herhangi bir döneminde rahatsız edebilmektedir. Uçuşmalar her yaşta görülebilmektedir. Özellikle genç yaştaki kişilerin muayenesi bu açıdan önem taşır.

Cisimciklerin göz içindeki lense ve retinaya çok yakın konumda olması lazer uygulamasına bir engeldir. Fakat cisimcilklerin çoğu doğal merceğe ve retinaya uzak konumda ve genelde vitreusun merkez kısmında ortaya çıkar. Bu durumda hastanın Vitreolizis tedavisi için uygun şartlara sahip olduğu söylenebilir. Bu değerlendirme uzman hekim tarafından yapılmalı ve değerlendirme sonucuna göre tedaviye geçilmelidir.

Her tip göz uçuşması, lazer için uygun olmayabilir. Uygun olan göz uçuşma tiplerini belirleyebilmek için öncelikle tam bir göz muayenesinden geçmek gerekir. Uçuşmanın tipi lazer yapılmasına uygunsa, bir veya daha fazla seansta lazer uygulaması yapılarak gözün arkasında bulunan bu uçuşmalara neden olan küçük cisimciklerin yok edilmesi veya azaltılması mümkün olabiliyor.

Vitreolizis (Göz Uçuşmalarının) Tipleri

• İpliksi Uçuşma: Vitreustaki kollajen liflerinin bir araya gelerek topaklanması sonucu oluşan bu ince, yoğun uçuşmalar birçok nokta ve/veya iplik tarzı örümcek ağları tarzında karşılaşılabilir. Genellikle genç yaştaki hastalarda görülebilen; boyutuna ve konumuna bağlı olarak bu uçuşmalar Vitreolizis Lazer ile tedavi edilebilir.

• Yaygın Uçuşma: Bulut şeklinde görülen bu uçuşma tipi, kişilerin doğal yaş alma sürecinin sonucu olarak ortaya çıkar. Bu uçuşma türünün tedavisinde başarılı sonuçlar alabilmek için genellikle daha fazla Vitreolizis lazer seansı gerektirir.

• Weiss Halkası Uçuşması: Halka şeklinde gerçekleşen bu uçuşma genellikle mercek ve retinadan güvenli bir uzaklıkta bulunan büyük bir uçuşmadır. Güvenli uzaklıkta olmasından ötürü Vitreolizis ile güvenli ve etkin şekilde tedavi edilebilir.

Vitreolizis Tedavisi Nedir?

Gözde uçuşan cisimlerin lazer tedavisi olarak ta bilinen Vitreolizis, uçuşmalardan kaynaklanan görsel rahatsızlığı ortadan kaldırabilecek gözün dışından uygulanan ağrısız bir işlemdir. Vitreolizis'in amacı gözdeki uçuşma engeli olmadan kişinin günlük görüş konforuna dönmesini sağlamaktır.

Vitreolizis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavinin hemen öncesinde, göz hekimi hafif anestezi etkisi sağlayan bir göz damlasını uygular. İşlem sırasında lazer ışığını göze yönlendiren özel olarak tasarlanmış bir mikroskop ve özel mercekler kullanılır. Vitreus içindeki cisimciklerin boyut ve sayısına bağlı olarak her tedavi seansı yaklaşık 15 dakika sürebilmektedir. Uçuşan cisimciklerin boyut ve sayısına bağlı olarak iki veya üç tedavi seansı gerekebilmektedir. Vitreolizis lazer tedavisinde, şikâyete neden olan vitreustaki cisimcikler, lazer ışığının nanosaniyelik (saniyenin milyarda biri) atışları kullanılarak yok edilir. Tedavi sırasında, uçuşan cisimlerin kollajen ve hyaluronik molekülleri bir gaz haline dönüştürülür. Sonuç olarak, uçuşan cisimlerin çoğu veya önemli bir kısmı kaldırılır ve/veya görüşü bir daha engellemeyecek bir boyuta düşürülür. Tedavinin hemen sonrasında görüş alanının aşağısında küçük, koyu lekeler gözlemlenebilir. Oluşan gaz kabarcıklarının neden olduğu bu durum kısa sürede ortadan kalkar.

Vitreolizis Kimler İçin Uygundur?

Hastanın tedaviye uygunluğu bir hekim tarafından değerlendirilmelidir. Klinik çalışmalar, vitreolizis yönteminin birçok hasta üzerinde güvenli ve etkili bir tedavi olduğunu gösterirken, bazı hastalar ise işlem için uygun olmayabilir.

Lazer tedavisi dışında tanıya bağlı olarak ameliyat da yapılabilir. Ameliyathanede yapılan cerrahi işlem ile vitreus sıvısının tamamı veya bir kısmı alınır ve ayarlanmış elektrolit tuzlu su çözeltisi ile değiştirilir. Eğer kişinin günlük yaşantısını etkilemeyecek şekilde göz uçuşması varsa tedaviye gerek yoktur. Ancak gözdeki uçuşmalardan rahatsız olan kişilere artık Vitreolizis yöntemiyle yardım etmek mümkündür.

Düzenleme Tarihi: 13.06.2019