Tıbbi Branşlar

Göz Sağlığı ve Hastalıkları


Batıgöz Sağlık Grubu olarak, Göz Sağlığı ve Hastalıkları alanında uzman hekim kadromuz ve tecrübeli sağlık personelimiz ile yüksek standartlarda sağlık hizmetini hastalarımıza sunmaktayız. 

Hekimlerimiz

Öne Çıkan Hizmetler

Sağlık Rehberi

Sık Sorulan Sorular

Üveitin belirtileri diğer göz rahatsızlıklarıyla benzerlikler gösterir; gözde kızarıklık, şişlik, ağrı ve bulanık görme gibi. Burada hastanın gözlemci ve dikkatli olması çok önemlidir çünkü aciliyeti olan ve erken tanı konulmazsa körlüğe kadar giden bir hastalıktır. Özellikle Behçet Hastalığı, MS yada sistematik romatizmal hastalıklardan muzdarip hastalarda bu belirtiler varsa vakit kaybetmeden bir göz doktoruna başvurulmalıdır çünkü üveit tek başına gelişebileceği gibi saydığımız hastalıkların da bir sonucu olabilmektedir.

Üveit Hastalığında Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Öncelikle üveitin gözün hangi bölümünü etkilediği ve sistematik bir hastalıkla bağlantısı olup olmadığına bakılır buna göre yapılan tedavi planı uygulamaya geçirilir.
Ön üveit gözlemlenen hastalarda damla tedavisi (steroid içerikli ve göz bebeğini büyüten damlalar), arka üveiti bulunan hastalarda ise göze yapılan iğneler ya da ağız yoluyla alınan bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kullanılır.

Üveit Hastaları Lazerle Ameliyat Olabilir mi?

İlk önce üveit gözün hangi bölümünü etkiliyor ve sistematik bir hastalıkla bağlantısı var mı ona bakılır. Bu doğrultuda hazırlanan tedavi planına göre yol alınır. Ön üveiti olan hastalarda damla tedavisi yapılırken, arka üveit görülen hastalarda göze yapılan iğne ve ağız yoluyla alınan ilaçlar kullanılır. Bu hastalığın tedavisinde lazerli ya da lazersiz herhangi bir cerrahi bir işlem yapılmaz.

Üveit Hastalığı Hangi Hastalıklar İle İlişkilidir?

Üveit hastalarına baktığımızda, %50 sinin sistematik ve bağışıklık sistemiyle ilişkili hastalıklarla mücadelesi olduğunu görüyoruz. Üveit özellikle ülkemizde Behçet Hastalığı ile birlikte anılmaktadır. Bunun yanı sıra romatizmal ve bağışıklık sistemi hastalıklarıyla (Multipl Skleroz hastalığı-MS, romatoid artrit, ankilozan spondilit, ülseratif kolit, sarkoidoz vs…) birlikte de gelişebilmektedir.

Yakını görme sorunu yaklaşık 40 yaşlarında başlar. Presbyond, presbiyopi olarak adlandırılan bu durumu düzeltmeye yönelik lazer tedavisidir. Presbyond lazer tedavisi geniş bir yelpazede kullanılabilir.
Miyop, hipermetrop, astigmat ve hatta sadece yakın gözlüğü kullanan hastalara uygulanabilir. Yaşa bağlı olmayan ve gençlerde de görülebilen hipermetrop, göz küresinin normalden kısa olmasından kaynaklanırken, Prespiyopi ise yaşlanmaya bağlı göz merceğinin esnekliğini kaybetmesi sebebiyle meydana gelir.

Presbiyobi hastalığı yaşla birlikte seyreden bir rahatsızlık olduğundan bunun önüne geçilemez. Dolayısıyla hastaların özellikle dikkat ederek önüne geçilebilecekleri bir rahatsızlık değildir. Çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur; gözlük, lens ya da lazer tedavisi gibi.

LASİK yönteminin aksine Korneada flep oluşturmak gerekmez. LASİK yönteminde flep oluşturmak için 20 mm kesi yapılırken SMILE yönteminde sadece 2 mm inzisyon yapılır ve böylece büyük bir kesi oluşturulmadığı için flep dokusuna ait komplikasyonlar beklenmez. Ameliyat hemen sonrasında flep katlanma ve yerine oturmama gibi komplikasyonlar da beklenmez. Uzun dönemde de göz üzerine olabilecek herhangi bir travmada kapakçığın yerinden oynaması riski kaldırılmış olur. Korneal inzisyon sadece 2mm olduğundan, korneal duyu siniri çok daha az etkilenir ve his kaybına bağlı ortaya çıkan göz kuruluğunu minimal seviyelere iner. Flep dokusu oluşmadığından daha yüksek göz derecelerine sahip olan hastalara da artık ReLEx SMILE uygulayabilmekteyiz. ReLEx SMILE yüksek görme kusurlarında kullanılabildiği için (miyopta 10, astigmatta 5 dereceye uygulanabilir) yüksek bir görme kalitesi sağlar.
Günümüzde astigmat tedavisi olan bir görme kusurudur ve tek tedavisi lazer cerrahisidir. Eğer 18 yaşından büyükseniz, hamilelik dönemi ve emzirme gibi bir durum yoksa, diyabet ya da romatizma hastalığınız bulunmuyorsa, keratokonus ve göz tansiyonu problemleriniz yoksa, göz dereceleriniz artık ilerlemiyorsa lazer tedavisi ile astigmat derecenizi düşürebilir ya da tamamen kurtulabilirsiniz.
Konjonktivit, konjonktiva adı verilen gözün en dış tabakasındaki beyaz kısmı ve göz kapaklarının iç yüzeyini saran zar tabakanın iltihaplanmasına denir. Belirtileri arasında gözde kızarıklık yoğun olarak gözlemlendiğinden halk arasında pembe ya da kırmızı göz diye de anılmaktadır ve 5 yaş altı çocuklarda sık görülen bir göz enfeksiyonudur.  Özellikle viral konjonktivit bulaşıcı olduğundan, çocukların yoğun olarak bulunduğu kreş, anaokulu ve okuldan birbirleriyle sık temas neticesinde daha hızlı yayılır.

Konjonktivit Nasıl Tedavi Edilir?

Türlerine göre değişen tedavi şekilleri vardır; kimi çeşidinde sıcak kompres uygulanırken, kiminde soğuk uygulanmaktadır. Ama genel olarak damla ve pomat tedavisi uygulanmaktadır. Kişisel hijyen kurallarına uyularak yani sık sık ellerimizi yıkayarak ve havlu, makyaj malzemesi gibi kişisel eşyaları ortak kullanmamaya dikkat ederek de iyileşme sürecini hızlandırabiliriz.

Alerjik Konjonktivit Nedir?

Genellikle bahar ve yaz aylarında belirginleşen polen alerjisi, çiçek tozları, hayvan tüyü ve ev akarları gibi durumlarda ortaya çıkan, gözde batma ve yanma, kızarıklık, sulanma ve kaşıntı ve çapaklanma ile bulanık görme yaratan ve çocuklarda daha sık rastlanan bir göz hastalığıdır. Bu belirtilere hapşırma ve burun akıntısı da eşlik edebilir. Diğer konjonktivit türleri gibi bulaşıcı değildir ve tedavisi kısa sürer.

Alerjik Konjonktivit Aşısı Var mıdır?

Maalesef Alerjik Konjonktivit için bir aşı bulunmamaktadır. Tedavisi doktorunuzun önereceği damla ve pomatların yanı sıra alınan tedbirler ile sağlanacaktır. Diğer konjonktivit tiplerine göre tedavisi çok daha kısadır. Mevsimsel olan alerjik konjonktivitte polen zamanı bittiğinde hasta kendiliğinden iyileşebilmektedir.
 

Bunlar genellikle gözün en üst zarının (konjonktiva) güneş ışığı ve/veya toz ile mikrotravması nedeniyle oluşan bir çeşit lezyondur. Kanserojen değildirler. Farklı konjonktiva tümörleri de gözün beyaz kısmında lekeler şeklinde görülebilir.

Göz Beyazında Sarı Leke Tedavisi

Gözün beyaz kısmında yer alan sarı lekeler büyüyüp bazı semptomlar (kaşıntı, batma, kanlanma vs) verdiğinde operasyon ile alınabilmektedirler.
İstemsiz olarak bir gözün ya da ikisinin birden çeşitli yönlere hareketidir. Doğuştan olabileceği gibi daha sonradan gelişen nörolojik hastalıklar ya da farklı rahatsızlıklar neticesinde de olabilir ve uzmanlık alanı şaşılık olan göz hekimleri tarafından tedavisi yapılır.

Düzenleme Tarihi: 28.05.2019

Göz tembelliğinde kapama tedavisi uygulanır; Sağlıklı göz belirli aralıklarla kapatılarak tembel gözün çalışması prensibiyle tedavi gerçekleşir.

Göz Tembelliği Kesin Olarak Düzelir mi?

Göz tembelliği önlenebilen ve tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır fakat erken teşhisi çok önemlidir çünkü tamamen düzeltilmesi ne kadar erken teşhis edildiğiyle doğru orantılıdır. Çok erken teşhis edilen durumlarda kesin tedavisi mümkündür. Bu zaman 9-10 yaşına kadardır sonraki yaşlarda sadece rahatsızlık hafifletilebilir.

Düzenleme Tarihi: 28.05.2019
Optik sinir, 12 liften oluşur ve retinadaki görüntüyü beyne aktarmaya yarar. Net bir görüş için optik sinirin sağlıklı olması gereklidir.

Açık Açılı Glokom genellikle 40 yaş üstünde görülür. Göz içi sıvısının dışa akım kısmında yapısal direnç görülür. En yaygın olan glokom türüdür ve belirtileri bakımından sinsidir. Ancak hekim muayenesinde, testler sırasında anlaşılabilmektedir.

Kapalı Açılı Glokomda, göz içi sıvısı gözün iris dediğimiz renkli kısmının arkasına hapsolmuştur. Dışa akım aralıklı veya tamamen engellenir. Ani glokom atakları gerçekleşir.
Sadece Intralase Lasik ameliyatında göze vakum halkası konulması esnasında hafiften kanlanma olabilir. Bu her hastada gözlenmez ve önemli değildir. 10-15 gün içerisinde kendiliğinden kaybolur.
Erken tanı ve teşhis göz hastalıklarının tedavisinde büyük önem taşır. Bunun için anne babanın da gözlemci olması ve gördükleri herhangi bir renk ya da şekil değişikliğinde hemen doktora başvurmaları gerekir. Prematüre bebeklerin doğumdan 1 ay sonra, normal seyirli bebeklerin ise ilk aydan sonra göz muayenesi yaptırılması önerilir. Bebeğin göz sağlığında herhangi bir anormallik yoksa 1.5 yıl sonra rutin muayeneye getirilmedir.

Düzenleme Tarihi: 31.05.2019
Bilgisayar, TV, tablet, cep telefonu ekranı gibi parlak yüzeylere uzun süre bakmak gözü yorar ve kurutur. Bu da sonraki süreçlerde görme kusurlarının ve göz kuruluğunun oluşmasına yol açar. Bu sebepten önleyici tedbirler almak ve gözleri ara ara dinlendirmek önemlidir.

Düzenleme Tarihi: 31.05.2019
Makyaj malzemeleri kimyasal içerikleri sebebiyle gözde kızarıklık, sulanma ve akıntı ile mikrobik durumlarda çapaklanma ve daha ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Bu sebepten malzemelerin başkasıyla paylaşılmaması ve gün sonunda gözden ve ciltten tamamen çıkartılması önemli bir husustur.

Düzenleme Tarihi: 31.05.2019
Çıplak göz ile göremediğimiz güneşin yaydığı ultraviole ışıklarına uzun süre maruz kalmak göz sağlığımız için sakıncalıdır. Göz dokusunda bozulmalara ve yaşlanmaya yol açan UV ışınlarına doğrudan ya da uzun süre bakmak retinaya ciddi hasar vererek retinada yanıklara, görme kusurlarına ve körlüğe sebep olabilir. Bu yüzden güneş gözlüğünü sadece bir aksesuar olarak değil, bir önlem olarak da kullanmalıyız. Doğru bir güneş gözlüğü UV ışınlarını büyük miktarda emerek gözü koruyacaktır. Aksi halde gözde ben, göz akında sarı lekeler, kabarıklıklar, katarakt, sarı nokta hastalığı, göz kapağı kanseri, gözde ışığa hassasiyet ve yaşarma gibi durumların yaşanması olasıdır.

Düzenleme Tarihi: 31.05.2019
Burada ilk önce göze gelen cismin katı mı, sıvı mı, kesici mi delici mi olduğu tespit edilmeli ve ona göre bir müdahale yapılmalıdır. Eğer göze gelen cisim katı ve kesici/delici bir cisim ise çıkartmaya çalışılmamalı, üzerine baskı yapmadan kapatılarak en yakın göz hastalıkları bölümü olan hastaneye ulaşılmalıdır. Eğer göze temas, sıvı ya da gaz bir kimyasalla olmuşsa göz vakit kaybetmeden bol su ile olabildiğince uzun yıkanmalı ve yine vakit kaybedilmeden göz hastalıkları bölümü olan bir hastaneye ulaşılmalıdır.

Düzenleme Tarihi: 31.05.2019
Tablet, telefon, bilgisayar ve TV başında uzun süreli vakit geçirmek, ekrana çok yakından bakmak, kitap okurken 30-40 cm’den daha yakın mesafede ve loş ortamlarda kitap okumaya çalışmak, uykusuzluk gözü yoran başlıca unsurlardır. Kitap okurken iyi aydınlatılan yerleri tercih etmek, 20-30 dakikada bir kısa süreli molalar vermek gözlerin dinlendirilmesi için gerekli eylemlerdir. Aynı şekilde telefonu yakından tutmak, telefon ekranından uzun soluklu dizi ya da film izlemek yine gözü yoran eylemlerdir. Yakınla ilgili eylemlerin uzun soluklu yapılmasının gözdeki bozuklukları arttırabileceği unutulmamalıdır.

Düzenleme Tarihi: 31.05.2019
Günümüz lazer cerrahi işlemleriyle miyop ve astigmat rahatsızlıklarının büyük oranda tedavisi mümkün olabilmektedir. Miyoplarda -10, astigmatta 4 numaraya kadar işlem yapılabilmektedir. Bunun üzeri numaralarda ancak derece düşürülebilmekte yani sıfırlama olmamaktadır.

Düzenleme Tarihi: 31.05.2019
Düşük dereceli astigmat tedavisinde en başarılı yöntem lazerdir. Yüksek dereceli hastalarda ise lazer cerrahisi ile bu derece düşeceğinden görme kalitesi yükselecektir.

Düzenleme  Tarihi: 31.05.2019
Yakın görme bozukluğuna hipermetrop denir ve ilk tedavi seçeneğimiz gözlüktür. Gözlük kullanmak istemeyen hastalara ise yine dereceli kontakt lens önerilir. Ancak lens kullanımı ciddi bir dikkat ve hijyen gerektirmektedir; bunu yapamayan 18 yaşın üzerindeki hastalara lazer cerrahisi uygulanabilir. Fakat her hasta da bu operasyona uygun olmayabilir o durumda ise göz içindeki merceğin değiştirildiği ya da ikinci bir lensin konulduğu (fakik lens )operasyonu ile hipermetrop tedavi gerçekleştirilir.

Yakın Görme Bozukluğunda Tedavi Ameliyatları Nelerdir?

Bunun için birkaç tip lazer ameliyatı vardır.
İlki, Lasik dediğimiz kapak (flep) yaratarak yapılan operasyonlardır. Diğeri ise PRK Lasek tipi yüzeyel yapılan işlemlerdir. Bir diğeri ise ReLEx SMILE lazer dediğimiz en yeni yani 3. kuşak lazer cerrahisidir ancak hipermetropide ReLex SMILE lazer henüz uygulanamamaktadır. Refraktif cerrahi için uygun olmayan hastalara ise göz içi mercek uygulaması yapılmaktadır.
Düzenleme Tarihi: 31.05.2019
Göz anjiyosu göz damarlarının görüntülenmesi Göz içinde herhangi bir kitle varlığının araştırılması Göz damarlarındaki kaçakların belirlenmesi Göz damarlarındaki kanama bölgelerinin incelenmesi Göz damarlarındaki tıkanıklıkların belirlenmesi Göz iltihaplarının incelenmesi Retina yapılacak lazer tedavisine karar vermek ve lazer tedavisinin uygulanacağı bölgelerin belirlenmesi Lazer veya uygulanacak başka tedavinin etkinliğinin teyit edilmesi Yaşa bağlı sarı nokta rahatsızlıklarının tespiti ve tedavisi

Düzenleme Tarihi: 12.06.2019
Pakimetri, gözün ön kısmında bulunan "Kornea" saydam tabakasının kalınlığının ölçülmesidir. Kornea kalınlığı, gözlükten kurtulmak için lazer ameliyatı olacak hastalar için çok önemlidir. Bunun haricinde tanı amaçlı olarak da kullanılabilir.

Düzenleme Tarihi: 12.06.2019

Bilgisayarlı görme alanı testi, her iki göz için toplamda 30-40 dakika arası sürmektedir.
Renk körlüğü genetik bir hastalıktır. Kadınlar bir kromozom bozukluğu nedeniyle taşıyıcı durumundadırlar, erkekler ise hastadır. Kadınlarda daha yaygın görünmekle birlikte her iki cinsiyette de görülür. Özellikle akraba evliliklerinde görünme sıklığı yaygındır. Fakat bazı rahatsızlıklarda sonradan renk körlüğüne sebep olabilmektedir. Diyabet, Parkinson, Alzheimer, Alkolizm , Lösemi, Glokom, Katarakt ve kansızlık ile kullanılan kimi ilaçlar renk körlüğüne yol açabilmektedir.

Renk Körlüğü Nasıl Anlaşılır?

Uzman göz doktoru tarafından renk körlüğü testi (Ishihara renk testi) uygulanarak anlaşılır. Testte, içi renkli noktalarla oluşturulmuş bir rakam ya da şekil vardır. Renk körlüğü olmayanlar bu şekil veya rakamı kolaylıkla görebilirken, hastalar ise kolay algılayamazlar.

Düzenleme Tarihi: 12.06.2019