Tıbbi Branşlar

Göğüs Hastalıkları

Solunum sistemini etkileyen herhangi bir hastalık akciğerlerin işlevine zarar vererek, hırıltılı solunum, horlama, öksürük, balgam, ağızdan öksürükle kan gelmesi, göğüs ve yan ağrısı, sırt ve omuz ağrısı, kilo kaybı, halsizlik, iştahsızlık, ateş gibi şikâyetlere sebep olabilir. 
Batıgöz Cerrahi Tıp Merkezi Göğüs Hastalıkları Polikliniği’nde; akciğerlerin pnömoni, plörezi, tüberküloz (verem), bronşektazi, akciğer kanserleri, plevra hastalıkları, mediasten hastalıkları, kronik obstrüktif akciğer hastalıkları (KOAH) ve astım gibi solunum sisteminin alt bölümlerinin hastalıklarının teşhis ve tedavileri uzman hekimimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.

Göğüs Hastalıkları Polikliniğimizde sunulan hizmetler:

• Koah ve Astım Hastalıkları, Solunum Yetmezliği
• Pnömoni, Bronşit ve Diğer Akciğer Enfeksiyonları
• Tüberküloz (Verem), Akciğer Kistleri ve Apseleri
• Mesleki Akciğer Hastalıkları
• Uykuda Solunum Bozuklukları, Alerji Testleri, Solunum Fonsiyon Testi (Spirometre)

Düzenleme Tarihi: 17.06.2019

Hekimlerimiz

Sağlık Rehberi

Sık Sorulan Sorular

KOAH; Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’nın kısaltmasıdır. Başlıca nedenleri sigara dumanı olmak üzere; hava kirliliği, yemek yaparken kullanılan bitkisel ve hayvansal yağların dumanının uzun süre solunması, ısınmada kullanılan hayvansal yakıtların solunması, genetik faktörler, yaş ve cinsiyettir. Hava yollarının daralmasından meydana gelen rahat nefes alıp verememe yüzünden özellikle hasta nefes verirken ıslık benzeri bir ses çıkartır.
Astım yaşam boyu süren kronik bir hastalıktır fakat uzun süreli de olsa tedavisi mümkündür. Tedavide iki farklı grup ilaç vardır; ilki durumu kontrol altına almaya yönelik ilaçlar ikincisi ise rahatlatıcı ilaçlardır. Astım ilaçları genellikle solunum yoluyla alınır. Bu ilaçlara sıkça başvurulmuyorsa iyileşme gerçekleştiği söylenebilir. 
Alerji testleri iki farklı şekilde uygulanır; kan alınarak ya da cilt üzerinden. Cilt testi kan testlerine göre daha ayrıntılı bir yöntemdir yani alerjiyi saptama olasılığı daha yüksektir aynı anda pek çok farklı alerjene bakılır ve kısa sürede tamamlanır. Kan testlerinin ise sonuçlarının çıkması için beklemek gerekir. Bu nedenle önce cilt testlerinin yapılmıyorsa kan testi tercih edilmelidir.
Köpek, kurt, ilki gibi et yiyen hayvanların bağırsağında bulunan tenya yumurtalarının bu hayvanların dışkısıyla dışarı atılması sonucu insanların kullandıkları içme suları, meyve ve sebzelere bulaşması ve insanların bu besin ve suları yiyip içmesiyle bulaşır. Bu tenya yumurtaları da ilk önce insanların ince bağırsağına yerleşir oradan da kan ile farklı doku ve organlara yayılırlar. Karaciğerde tutunamazlarsa, kalbe oradan da akciğere ulaşırlar ve yerleştikleri organda kistik yapı oluştururlar. Bu kistin büyüyüp, organa zarar vermesi bazen 20 seneyi bulabilir.
Sigara ile akciğer rahatsızlıkları arasındaki bağlantı uzun zamandır bilinmektedir. Sigara doğrudan akciğer ve solunum yolu ile temas ettiğinden zararlarını ilk bu alanlarda gösterir çünkü dumanının içe çekilmesiyle birlikte yaydığı ısı ve içindeki pek çok kimyasal solunum yollarında bulunan ve dışarıdan gelen zararlı etkenleri bertaraf etmeye yarayan kaygan yapının kalitesini bozmakta ve etkisiz hale getirmektedir. Sigara kullanımı ya da pasif içicilik, solunumu ve sağlığımızı olumsuz etkiler.