Tıbbi Branşlar

İç Hastalıkları (Dahiliye)

Balçova Cerrahi Tıp Merkezimizdeki Dâhiliye (İç Hastalıkları) Polikliniği, alanında uzman hekimiyle, erişkin hasta grubunun cerrahi dışı tüm şikâyetleri hakkında teşhis, tedavi ve takip hizmeti vermektedir.
Dahiliye Polikliniğimizde, ateşli hastalıklar, metabolik rahatsızlıklar, böbrek hastalığı, karaciğer hastalıkları gibi sağlık problemlerine yönelik tedavi yöntemleri sunulmaktadır. 
Dâhiliye (İç Hastalıkları) Polikliniğimize başvuran hastalarımıza üst ve alt solunum yolu hastalıkları, hipertansiyon, mide-bağırsak sistemi hastalıkları, böbrek hastalıkları, tiroid hastalıkları, şeker hastalığı, romatizmal hastalıklar gibi çok geniş bir yelpazede hizmet vermekteyiz. 

Dahiliye (İç Hastalıkları) Polikliniğimizde hizmet verdiğimiz alanlar:

• Diyabet (Şeker Hastalığı),
• Hipertansiyon,
• Hiperlipidemi (Kolestrol, Kan Yağları)
• Troid Hastalığı (Guatr, Troid Nodülleri)
• Romatizmal Hastalıklar
• Mide ve Bağırsak Hastalıkları
• Karaciğer, Safra Kesesi, Böbrek ve İdrar Yollarının Dâhili Hastalıkları
• Kan Hastalıkları,
• Enfeksiyon Hastalıkları Tanı ve Tedavisi
Düzenleme Tarihi: 11.11.2019

Hekimlerimiz

Sık Sorulan Sorular

Tiroid hastalığı, tiroid bezinin az veya fazla çalışması şeklinde veya anatomik yapısında değişiklik (büyüme, küçülme, nodül, kanser gelişimi vs.) şeklinde görülebilir. Az çalışmasına hipotiroidi denir. Tiroid hormonlarının ilaç şeklinde verilmesiyle tedavi edilir. Fazla çalışmasına hipertiroidi denilir ve duruma göre ilaçla, ameliyatla veya radyoaktif iyot tedavisi uygulanarak tedavi edilir. Kanserleşme eğilimi görülen nodüller cerrahi işlem ile alınmaktadır. Tiroid kanserinde de ameliyat ve radyoaktif iyot tedavisi yapılır. Tiroit bezinde bazen tiroidit denilen iltihaplanma olur, bu durum bakteriyel veya viral enfeksiyonlara bağlı olabileceği gibi otoimmun (bağışıklık sistemindeki bozukluk) gibi nedenlerle de oluşabilir. Nedene göre ilaç tedavisi uygulanır veya takip edilir.
Kan hastalıkları çok geniş bir alanı kapsar. Risk faktörleri de her hastalık için değişik olabilir. TALASSEMİ (AKDENİZ ANEMİSİ), orak hücreli anemi gibi hastalıklar ve bazı LÖSEMİ (KAN KANSERİ) türlerinde risk faktörleri genetiktir. Hemolitik anemilerde, Aplastik anemilerde ve bazı lösemi türlerinde çevre faktörleri (çalışılan ortam, solunan veya kullanılan kimyasallar) yenilen gıdalar, radyasyon gibi nedenler risk faktörü olabilir. Hemofili ve benzeri kanama diyatezi hastalıklarında, herediter  trombofili ve trombositopeni gibi hastalıklarda da genetik risk faktörleri söz konusudur.
Şeker hastası çıplak ayakla dolaşmamalıdır. Mümkünse terlik, (parmak arası terlik kullanmamalı) gerekirse sandalet giymelidir. Ayakkabı yumuşak ve deri ayakkabı olmalıdır. Ayak, ayakkabı içinde rahat olmalı sürtünme, vurma olmamalı ve mümkünse çorap giyilmelidir. Çünkü; şeker hastasında his kaybı sonucu ağrı duyusu azaldığından, oluşabilecek sıyrık ve yaraların farkına varamayabilir. Ayaklarda nasır varsa mutlaka doktora giderek tedavi ettirilmelidir. Ayaklar her gece ılık su ile yıkanmalı, özellikte parmak araları iyice kurulanmalıdır. Nemli bırakılırsa mantar hastalıkları gelişebilir. Parmak araları hariç nemlendirici losyonlar fve az miktarda talk pudrası kullanılabilir.
Kolestrol yüksekliğinin birkaç farklı sebebi olabilir; bunlardan ilki genetiktir yani aile hikayenizde varsa sizde de olma ihtimali yüksektir. Bir diğeri ise dengesiz ve yanlış beslenmenin neticesidir, buna bir de yetersiz fiziksel aktiviteyi ekleyebiliriz ki başta obezite olmak üzere iskemik Kalp Hastalığı, inme, periferik arter hastalığı, kalp krizi ve böbrek yetmezliği rahatsızlıklarının sebebidir.