Tıbbi Branşlar

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Batıgöz Cerrahi Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği, kadın sağlığı ve hastalıkları, hamilelik, doğum ve lohusalık olmak üzere tüm gebelik sürecinin takibi, menopoz dönemi rahatsızlıkları ile jinekolojik kanserlerin tanı ve tedavisinde deneyimli ve uzman ekibiyle hizmet vermektedir. Hastaların gerek görülen radyoloji ve laboratuvar tetkikleri ile merkezimiz bünyesine yapılabilmektedir.
Ergenlikten başlayarak, menopoz dönemine kadar her yaştan kadının, sağlık sorunlarının teşhis ve tedavisinin yapılarak, rutin kontroller ile önleyici hekimlik uygulamaları da başarıyla gerçekleştirilmektedir. Ultrasonografi incelemeleri, PAP-Smear testi ve rutin jinekoloji muayeneleri uzman hekim kontrolünde titizlikle yapılmaktadır. 
Batıgöz Cerrahi Tıp Merkezi diğer alanlarda olduğu gibi bu Kadın Hastalıkları ve Doğum branşında da yüksek standartlarda, çağdaş ve güvenilir hizmetler sunmaktadır.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğimizde sunulan hizmetler:

• Gebelik Takibi ve Muayenesi,
• Vajinal Siğil, Kürtaj, Tanısal Kürtaj, Apse Drenajı Tedavi ve Operasyonları
• Gebelerde Detaylı İleri Düzey Ultrason Dopler İncelemesi
• Rahim Ağzı Kanser Tarama (Smear) Testi, HPV Testi
• Spiral Takılması ve Çıkarılması
• Menapoz Taraması Tanı Ve Tedavisi
• Genital Estetik
• Açık ve kapalı Jinekolojik Operasyonlar (Over kistleri, myom)

Düzenleme Tarihi: 11.11.2019

Sağlık Rehberi

Sık Sorulan Sorular

Smear testi, özellikle üreme çağında olan kadınlara yılda 1 kez yaptırılması önerilen rahim ağzı kanser tarama testidir. Yüksek riskli gruplarda bu sıklık doktor tarafından yeniden düzenlenebilir. Jinekolojik muayene sırasında yapılan ağrısız bir işlem olup alınan materyalin/sürüntünün patolog tarafından incelenmesi ile sonuca ulaşılır. 
Gebeliğe hazırlanan anne adayları doktorlarının önerisi dahilinde folik asit kullanımına başlamalıdır. Gebelik dinamik bir süreç olduğundan her aya özgü bir takım testler vardır ki bunlardan en önemlileri TORCH olarak kısaltılan testler toplamı  12. Hafta civarında yapılması gereken ikili tarama testidir. Gebe adayına hasta gibi yaklaşılmamalı, ancak başka herhangi bir sorunu varsa o alanın uzmanıyla takip koordineli olarak yürütülmelidir. 


Gebelik takibinde hangi takviyeler kullanmalıdır?

Gebeliğe hazırlık döneminde hekim kontrolünde folik asit başlanmalı ve fetüs 3 ayı doldurana kadar devam edilmelidir. Sonrasında ise belli periyodlarla yapılan kan testlerine göre eksik olan vitamin mineral yerine koyulmalıdır. Tüm bunlar gebeliğin bir hastalık değil, fizyolojik bir süreç olduğu akılda tutularak yapılmalıdır.

Gebelik takibinde hangi testler yapılır?

Rutin biyokimya Tam idrar tahlili Kan grubu 11-14 haftada arası tiroid hormonları Kromozom anormali riskini saptamak için ultrasonografi ile bebeğin ense kalınlığı ve ikili tarama testi Gebeliğin 5.Ayında ayrıntılı ultrasonografi ile fetüsün organ taraması yapılmalıdır.
Süreç, olağan seyrinde ise doğum tarihi yaklaştıkça takipler sıklaştırılarak devam etmelidir.

Gebelik planlama aşamasında hangi testler yaptırılmalıdır?

Rutin kan biyokimyası, hastanın bulaşıcı hastalık durumu, kan grubu testleri yapılmalıdır. Anne adayının varsa zararlı alışkanlıkları gebeliği olumsuz etkileyeceğinden bıraktırılmalı ve ideal kilosuna gelmesi sağlanmalıdırİnfertilite yani halk arasında bilinen adıyla kısırlık tedavisi mümkün olan bir durumdur. Kısırlık; çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bir yılı aşkın süredir doğal yollarla üremeyi sağlayamaması ya da ilk gebelikten sonra bir daha çocuk sahibi olunamaması durumudur. Çiftlerin her ikisinin de tedavisi mümkündür. Detaylı inceleme ile sorun ortaya konduktan sonra gerekli tedavi prosedürü uygulanır.
Spiral; gebelikten korunmak için, esnek plastik ve bakır telden yapılmış ‘T’ şeklini andıran bir doğum kontrol aracıdır. Rutin bir muayene ve görüşme sonrası spiral (RİA) engeli bulunmayan hastalara, hastanın tercihi üzerine anestezi altında ya da anestezi almadan uygulanabilir. İşlem genel olarak bir kaç dakika içinde biter.

Spiral Taktırmak Zararlı mıdır?

Spiral taktırmanın herhangi bir kalıcı etkisi/zararı söz konusu değildir. Daha çok kullanılan bakırlı spiraller adet kanamasının miktar ve süresini uzatabilir. Takar ve seçim yaparken bu göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca spiralin kayma ihtimaline karşı rutin kontroller çok önemlidir. Spiral kaymış ya da yerinden oynamışsa korunma etkisi azalır ve rahme zarar verebilir bu da yapılan rutin muayenede hemen anlaşılır.

Spiral çıkarma işlemi sonrasında kanama olur mu?

Spiral, genellikle adet periyodundayken çıkartılacağından bu duruma bağlı ek bir kanama olmaz. Regl dönemi dışında çıkartılması gerekirse birkaç gün süren az bir kanama görülebilir.

Spiral taktırdıktan sonra adet düzensizliği olur mu?

Takılan spiral markasına göre değişmekle beraber, genellikle adet kanama miktarı ve süresi artar.

Menopoz tanısı olan hasta, yakınması olması koşuluyla doktorun ön göreceği periyodlarla muayene olmalı, pap smear testi yaptırmalı ve meme kontrollerini aksatmamalıdır.

Menopoz tanısı nasıl konulur?

Hastanın adet düzensizlikleri başladıysa, transvaginal ultrasonografi ile yumurtalıklardaki yumurta rezervlerine bakılıp kanda yapılabilecek hormon testleriyle tanı konulur.

Menopoz geciktirilebilir mi?

Menopoz geciktirilemez fakat bunun yarattığı olumsuz ve yaşamı zorlaştıran durumlarda doktor kontrolünde hormon replasman tedavisi doktorun uygun gördüğü sürede kontrollerini yaptırabilecek hasta grubuna bir süre uygulanabilir.

Mutlaka menopoz tedavisine başvurulmalı mıdır?

Menopoz doğal bir süreç olup, yakınma yoksa rutin takipler dışına çıkmak gerekli değildir.


Anne adayının yaşam ve çalışma koşullarının düzenlenmesi, beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi, zararlı alışkanlıklarından uzak kalması önerilmeli ve bu konuda diğer aile bireylerinin desteği alınmalıdır. Bu noktada en önemli faktör kontrollü kilo alımı ve ağır egzersizden ve stresten kaçınılmalıdır.