Tıbbi Branşlar

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Batıgöz Cerrahi Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümü 0-16 yaş aralığındaki çocuk ve genç hastalara tetkik, tedavi ve koruyucu sağlık hizmetlerini uzman kadro ve teknolojik olanaklar eşliğinde sunmaktadır.
Doğumdan başlayarak, tüm çocukluk dönemi hastalıkları, alanında deneyimli çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı hekim ve hemşirelerden oluşan sağlık personelimiz tarafından tetkik ve tedavi edilmektedir.
Çocukluk dönemlerinde karşılaşılan sağlık problemleri ve hasta durumda olan çocuğun sağlık durumu hakkında ebeveynler ayrıntılı bir şekilde bilgilendirilmektedir. 


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğimizde sunduğumuz hizmetlerimiz: 

  • Çocuk Hastalıklarının Erken Teşhis ve Tedavisi
  • Büyüme ve Gelişmenin Değerlendirilmesi
  • Doğum Sonrası Yenidoğan Bakımı ve İzlemi
  • Alerjik Akciğer Hastalıkları, Alt ve Üst Solunum Yolu Hastalıkları
  • İdrar Yolu Enfeksiyonları, İshal ve Kabızlık, İştahsızlık gibi Hastalıkların Tanı ve TedavisiHekimlerimiz

Sık Sorulan Sorular

En çok görülen çocuk hastalıkları, üst solunum yolu enfeksiyonları, alt solunum yolu enfeksiyonları, ishal ve kusmanın görüldüğü bağırsak enfeksiyonları, döküntülü hastalıklar, alerjik hastalıklar, alerjik solunum yolu hastalıkları, idrar yolu enfeksiyonu, büyüme ve gelişme geriliği, kabızlık, anemi (kansızlık), vitamin eksiklikleri, doğumsal malformasyonlar, lokal deri enfeksiyonları, travma ve travmanın yol açtığı komplikasyonlar ve göz enfeksiyonlarıdır.
Cilt, göbek, genital ve anal bölge bakımı ile göz ve burun bakımı önemlidir. Gözün steril petlerle ve gerekirse serum fizyolojik ile yıkanması, göbeğe idrarın ve gaitanın bulaşmaması ve temiz, kuru tutulması (baticon ve alkol kullanımı gerekli değil) genital ve anal bölgenin ıslak pamuk ile silinip kurutulması gerekir. Genital ve anal bölgenin kısa süreli de olsa hava teması olması ve pişik önleyici kremlerin kullanılması gerekmektedir. Burnun açık tutulması için de gerekirse serum fizyolojik ve mini aspiratörlerin nazal temizlik için kullanılması gerekir.
İdrar yolu enfeksiyonuna karşı çocuklara genital ve anal bölgenin temizliği sık çamaşır değiştirme, pamuklu çamaşır giydirme, ayakta yıkanma alışkanlığı, bol sıvı tüketimi, kabızlık takibi ve idrar tutmama alışkanlığının öğretilmesi gerekmektedir. Tuvalete otururken ayakların yere basması ve tam boşaltım olduktan sonra tuvaletten kalkılması gibi önlemlerin alınması ve hiçbir bulgu olmasa bile senede bir idrar ve idrar kültürünün yapılması önerilir.
Klinik bulgular (döküntü, aşırı hapşırma, gözlerde kanlanma, sık hırıltılı solunum, ısrarlı burun akıntısı, kaşıntı gibi bulgular) olduğunda gerekli testler (total IGE, deri testi, kan alerjene karşı antikor testi gibi) yapıldığında tedavisi düzenlenir ve alerjenden korunma için gerekirse aşı tedavisi uygulanır. Bu durumda ve tam sebep tespit edilmese bile polen yoğunluğu olan rüzgarlı ortamda dolaşılmaması ve maske kullanılması ayrıca evde temizlik işi esnasında odada durulmaması, yattığı odada halı ve eşyaların, pufidik oyuncakların olmaması, yattığı çarşafın, örtünün, yastığın elyaftan olması, odasında çiçek bulundurulmaması ve evde kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanların olmaması ,parfüm ve oda spreyin sıkılmaması uygun olur.